Ekspert ekonomiczny o „wysokich podatkach” w Polsce

Opublikowano: 09.06.2017 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 284

Ekonomista Szkoły Głównej Handlowej Piotr Maszczyk podczas szkolenia ekonomicznego dla dziennikarzy przypomniał, że Polska już wchodząc do Unii Europejskiej miała jedne z najniższych podatków na kontynencie, a w kolejnych latach obciążenia fiskalne dalej się obniżały. Ekspert dodał, że jedne z najwyższych podatków w Europie mają państwa najbardziej atrakcyjne dla inwestorów.

Dr Maszczyk przeprowadził wykład w ramach „Prasowej Akademii Pieniądza XXI”, która jest wspólną inicjatywą Polskiej Agencji Prasowej i i Narodowego Banku Polskiego, mającą na celu upowszechnienie wiedzy ekonomicznej wśród polskich dziennikarzy. Tematem wystąpienia ekonomisty ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie była kwestia obciążeń podatkowych w Polsce oraz podstawowe założenia polityki podatkowej w naszym kraju.

Ekspert ekonomiczny podkreślił, że Polska wchodząc do Unii Europejskiej miała jedne z najniższych obciążeń podatkowych wśród państw wspólnoty, bowiem w 2004 r. stosunek dochodów podatkowych w relacji do PKB wynosił 34.3 proc. Tym samym mniejsze daniny od naszego kraju miało jedynie sześć innych krajów, a wśród nich znajdował się Cypr uważany wówczas za jeden z głównych rajów podatkowych.

W kolejnych latach daniny stawały się jeszcze mniejsze. W 2005 r. rząd postanowił obniżyć składkę rentową, a także zlikwidował cztery dotychczasowe stawki podatkowe na rzecz trzech w postaci 0 proc, 18 proc. i 32 proc., co doprowadziło do obniżki dochodów podatkowych w relacji do PKB kraju. Według Maszczyka negatywna opinia na temat obciążeń fiskalnych w Polsce bierze się ze złego rozkładu obciążeń podatkowych i niskiej kwoty wolnej od opodatkowania. Zerowy podatek jest bowiem niższy od minimum socjalnego, a mimo tego dochody mieszczące się w nim wciąż są obiektem zainteresowania fiskusa.

Maszczyk zauważył przy tym, że wśród państw o najwyższych podatkach w Europie znajdują się kraje takie jak Szwecja, Dania i Finlandia, które jednocześnie są uważane za miejsca łatwiejsze do prowadzenia biznesu i bardziej przyjazne inwestorom. Fakt ten powinien więc skłonić do refleksji, czy wysokie obciążenia podatkowe rzeczywiście nie sprzyjają działalności gospodarczej.

Na podstawie: Forsal.pl
Źródło: Autonom.pl

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek Zostań pierwszą osobą, która oceni wartość tego wpisu!
Loading...

TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.