Eksperci od biedowania

Opublikowano: 28.06.2022 | Kategorie: Gospodarka, Społeczeństwo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1674

Już się zaczyna lobbing biznesowo-bankierski w mediach o mitycznej „spirali płacowo-cenowej” i „zaciskaniu pasa”. „Żeby zbić inflację, będziemy musieli po prostu zbiednieć, mniej wydawać, ograniczyć obieg pieniądza w gospodarce. Moim zdaniem nie uda się zmniejszyć wzrostu cen nad Wisłą, nie wpływając negatywnie na rynek pracy” – mówi „ekspert z firmy Sedkak&Sedlak”.

Autor artykułu w serwisie money.pl straszy: „O spirali-płacowo cenowej i wciąż silnych trendach piszą za to specjaliści ING Banku Śląskiego. – Popyt na pracę pozostaje mocny. Siła przetargowa pracowników w negocjacjach płacowych jest przez to wysoka, a silny popyt i łatwość przerzucania rosnących kosztów na ceny powodują, że firmy ulegają żądaniom płacowym”.

Tymczasem zaraz obok mamy informację: „Wynagrodzenia rosną w tempie niższym od inflacji”. Dodatkowo, pensje rosną dwukrotnie wolniej niż wydajność firm. W 2021 r. udział płac w PKB spadł z 40,3 do 38,7 proc. (w strefie euro jest o dziesięć punktów procentowy wyższy). Za to zyski firm były rekordowe. Przychody przedsiębiorstw niefinansowych w 2021 r. wzrosły aż 23 proc. w porównaniu z 2020 r., a zysk netto niemal się podwoił (wzrost ponad 91,4 proc.) i sięgnął rekordowych 222,5 mld zł – wynika ze środowych danych GUS. Rentowność obrotu netto wzrosła z 3,6 proc. w 2020 r. do 5,6 proc. w 2021.

Firmy, zwłaszcza z branży handlowo-spożywczej, osiągają takie marże, że mają z czego schodzić i zbijać inflację w ten sposób.

Nie dajcie sobie wciskać kitu, o jakiejś „spirali”. Spirale to się rozmaitym „ekspertom” kręcą przed oczami i zasłaniają rzeczywistość. Chcą uchronić spadek marż i zysków biznesu, a koszt ograniczania inflacji przerzucić na was, tak jak to już robiono w latach „szokowej terapii”.

A jeśli wam ktoś opowiada bajki, że widzi „spirale”, to zapytajcie go, czy już poprosił szefa o obniżkę płacy. Dla „dobra gospodarki” oczywiście.

Autorstwo: Xavier Woliński
Źródło: Trybuna.info

20

TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.