Ekolodzy obawiają się działalności Statoil w Arktyce

Opublikowano: 18.02.2013 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 638

Zagrożona jest jedna z największych kolonii ptaków morskich w północnej Norwegii. Norweskie grupy ekologiczne obawiają się, że tankowce poruszające się w regionie, mogą osiąść na skałach i zniszczyć Gjesværstappan – znaną na całym świecie kolonię ptaków w Norwegii Północnej, znajdującą się zaledwie kilka kilometrów od nowego odwiertu Statoil na Morzu Barentsa.

Wielki koncern może zniszczyć ekosystemy arktyczne, ostrzegają ekolodzy.”Zwiększony ruch tankowców u wybrzeży zwiększa ryzyko wypadku” – mówi Lars Haltbrekker, szef Naturvernforbundet. Haltbrekken uważa, że Statoil powinien opuścić obszar Skrugard na Morzu Barentsa bez dalszego rozwoju.

We wtorek przedstawiciele Statoil zaprezentowali koncepcję rozwoju dla Skrugard i Havis (miejsca nowo okrytych złóż ropy). Na Morzu Barentsa zamierzają uruchomić pływającą jednostkę produkcyjną, którą z terminalem w Veidnes na lądzie połączy rurociąg. Veidnes leży blisko Przylądka Północnego, który słynie z niebywałych walorów turystycznych

280-kilometrowy rurociąg będzie przechodzić na wschód od Gjesværstappan, jednego z najbardziej urokliwych klifów obleganego przez ptaki na wybrzeżu Finnmark. Ptaki tam gnieżdżące to m. in. mewy, kormorany, nurniki, maskonury i orły.

Według norweskich działaczy Statoil całkowicie ignoruje bezbronne kolonie ptaków przy budowie swojego terminalu ropy w tym regionie. „Te klify są kluczowym obszarem dla kormoranów, nurników i wielu innych. Wypadek w tym miejscu może prowadzić do katastrofalnych skutków dla populacji tych zwierząt” – powiedział Frederic Hauge z organizacji Bellona. “Nie widzimy, aby obecne plany ratownicze były wystarczająco dobre, aby obsłużyć ewentualne wypadki związane z wyciekiem oleju. Jest to obszar wyjątkowo narażony na surowy klimat Arktyki”. Hauge ma nadzieję, że Ministerstwo Środowiska wstrzyma budowę terminalu Statoil.

Gjeesværstappan składa się z trzech małych wysp, które wznoszą się od 92 metrów do 283 metrów nad poziomem morza. Od 1983 roku klify te są rezerwatem przyrody. Rozpoczęcie produkcji na polach Skrugard i Havis ma nastąpić w 2018 r. Dzienne wydobycie szacowane jest na około 200 tys. baryłek ekwiwalentu ropy dziennie, informuje z kolei Statoil.

Na podstawie: naturvernforbundet.no
Źródło: Zmiany na Ziemi


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.