„Ekoaktywiści” uznani za grupę przestępczą

Opublikowano: 29.11.2023 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1403

Wyrokiem Izby ds. bezpieczeństwa państwowego Sądu Krajowego w Monachium, grupa skupiająca aktywistów klimatycznych o nazwie Ostatnie Pokolenie, została uznana za zorganizowaną grupę przestępczą. Sąd swój wyrok uargumentował, powołując się na liczne przykłady blokad dróg czy pasów startowych lotnisk.

Do zaklasyfikowania Ostatniego Pokolenia jako grupy przestępczej nie było potrzebne udowodnienie, że jej głównym celem było popełniane przestępstw. Wystarczyło, by było ono jednym z wielu możliwych celów grupy. Jeśli chodzi o aktywistów Ostatniego Pokolenia, było to nękanie uczestników ruchu drogowego, uszkadzanie mienia poprzez przyklejanie się oraz przede wszystkim stwarzanie zagrożenia dla bezpieczeństwa publicznego. Skład sędziowski uznał, że w przypadku blokowania pracy lotnisk oraz zakłócania przepływu rurociągów, nie można mówić o niskiej szkodliwości społecznej i niewielkiej wadze czynów. Jednocześnie Sąd Krajowy podkreślił, że moralne pobudki aktywistów nie są usprawiedliwieniem dla czynów karalnych, a przestępstwa nie są narzędziem dyskursu opartego na zasadach praworządności i demokracji.

Wyrok Sądu Krajowego zapadł w związku z postępowaniem prowadzonym przez Prokuraturę Krajową w Monachium przeciwko członkom grupy Ostatnie Pokolenie, które od maja bieżącego roku nabrało rozpędu po wydaniu nakazów przeszukania i zajęcia mienia należącego do aktywistów. Tym samym, wyrok potwierdził zasadność wydania tychże nakazów, odrzucając dziesięć skarg aktywistów przeciwko przeszukaniom i konfiskatom mienia, które zostały uznane jako nieuzasadnione, a od decyzji nie ma możliwości odwołania się.

Na podstawie: DW.com
Źródło: Autonom.pl


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.