Egipcjanie uniewinnieni za atak na chrześcijankę

Opublikowano: 03.01.2021 | Kategorie: Prawo, Seks i płeć, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2224

Sąd w Egipcie uniewinnił trzech Egipcjan, oskarżanych przez prokuraturę o napastowanie tamtejszej chrześcijanki. W 2016 roku mężczyźni mieli zaatakować kobietę, rozbierając ją do naga i ciągnąć po ulicach jednej z egipskich wiosek. Ostatnie lata w Egipcie upływają pod znakiem przemocy wobec Koptów, mimo wsparcia udzielanego im przez egipskie władze.

70-letnia kobieta została zaatakowana w maju 2016 roku w wiosce al-Karm. Trójka napastników rozebrała ją wówczas do naga, aby następnie przeciągnąć ją po ulicach wspomnianej miejscowości. Doszło wówczas do zamieszek pomiędzy muzułmanami a chrześcijanami, wywołanymi po plotce dotyczącej romansu między chrześcijaninem i islamską gospodynią domową.

Atak przypominający praktyki z czasów średniowiecznego islamu spowodował ogromne oburzenie. Przed sądem stanęła więc trójka Egipcjan, która w styczniu ubiegłego roku została skazana zaocznie na karę 10 lat więzienia. W grudniu wyrok został zrewidowany, stąd mężczyźni zostali uniewinnieni przez wymiar sprawiedliwości. Warto wspomnieć, że kilku sędziów z niejasnych powodów w ciągu ostatniego roku wycofała się ze sprawy.

Kontrowersyjna decyzja egipskich sędziów została wydana, gdy egipscy Koptowie przygotowują się do styczniowych obchodów świąt Bożego Narodzenia. Ogółem wyrok nieszczególnie dziwi, biorąc pod uwagę wzrost przemocy na tle religijnym w Egipcie. Tamtejsi chrześcijanie stanowią 10 proc. społeczeństwa, zaś muzułmańską nienawiść rozbudziły triumfy islamistów, którzy sprawowali nawet władzę po „Arabskiej wiośnie”.

Egipska Komisja Praw i Wolności kontrowersyjną decyzję sędziów zrzuca na karb uprzedzeń wobec chrześcijan. Mają one być głęboko zakorzenione w egipskim wymiarze sprawiedliwości, dlatego Koptowie rzadko mogą liczyć na sprawiedliwość. Rządowy dziennik „Al-Ahram” ogłosił jednak, że prokuratura ma ponownie przyjrzeć się opisywanej sprawie.

Miejsce, w którym doszło do ataku, jest jednym z najniebezpieczniejszych regionów w Egipcie. Agresja ze strony islamistów powoduje, że z prowincji Al-Minja (a często w ogóle z kraju) ucieka coraz większa liczba Koptów. Chociażby w maju 2017 roku uzbrojeni napastnicy zabili 28 chrześcijańskich pielgrzymów, w tym dzieci. Koptowie cieszą się wsparciem prezydenta Abd al-Fattaha as-Sisiego, który nie zawsze jest w stanie zapanować nad islamistami.

Na podstawie: al-monitor.com
Źródło: Autonom.pl


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Kaczor3333 04.01.2021 10:25

    Tyle się mówi o równości, uczy się o tym że każdy człowiek jest taki sam, nie zależnie jaki ma kolor skóry. Chcąc to osiągnąć, należy najpierw zakazać jakiejkolwiek religii.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.