Efekt domina po kapitulacji Azowa w Azowstalu

Opublikowano: 22.05.2022 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1242

Poniższy artykuł napisała Christelle Neant – francuska dziennikarka mieszkająca od 2016 roku w Donieckiej Republice Ludowej (posiada jej obywatelstwo). Pracuje w Międzynarodowym Centrum Prasowym DONi. Jej informacje mogą być antyukraińską propagandą wojenną.

Podczas gdy ponad 2400 ukraińskich żołnierzy, którzy byli w Azowstalu, poddało się, to ich masowa kapitulacja wywołała efekt domina w innych ukraińskich oddziałach wciąż obecnych w Donbasie, skłaniając ich również do złożenia broni. Od 16 maja 2022 r. trwała stopniowa kapitulacja ukraińskich żołnierzy, którzy zostali otoczeni w fabryce Azowstal w Mariupolu.

Łącznie poddało się 2439 żołnierzy ukraińskich, w tym dowódca 36. Brygady Sił Zbrojnych Ukrainy Siergiej Wołyński, ps. Wołyń, który się wczoraj poddał, a następnie zastępca dowódcy neopułku – nazista Azow Światosław Palamar, pseudo Kalina, a wreszcie dowódca neonazowskiego pułku Azow Denis Prokopenko. Ta kapitulacja trzech dowódców oznaczała wyzwolenie terytorium fabryki Azowstal, znajdującej się obecnie całkowicie pod kontrolą armii rosyjskiej i milicji ludowej DRL.

Trzej dowódcy przekazali broń Rosyjskim Siłom Zbrojnym i Milicji Ludowej DPR, ich rzeczy zostały przeszukane i przeszli przez standardową procedurę, jak wszyscy inni ukraińscy żołnierze w Azowstalu, zanim weszli do autobusów, które zabrały ich do zakładu karnego Elenovka. Ośrodek ten odwiedził Czerwony Krzyż, który był w stanie sprawdzić, czy więźniowie są traktowani zgodnie z Konwencją Genewską. Żołnierze ukraińscy potwierdzili przedstawicielom Czerwonego Krzyża i przedstawicielowi Ukrainy, że są dobrze traktowani, że są karmieni trzy razy dziennie, że jedzenie jest dobre i że otrzymują odpowiednią opiekę medyczną. Traktowanie bardzo odmienne od tego, jakiego doświadczają żołnierze rosyjscy schwytani przez armię ukraińską.

Należy również zauważyć, że z dnia na dzień profil i stan żołnierzy ukraińskich, którzy opuścili Azowstal w celu poddania się, były bardzo różne. O ile w pierwszym dniu kapitulacji żołnierze ukraińscy, którzy opuścili fabrykę, byli wycieńczeni i sprawiali wrażenie, że są w bardzo złym stanie, to następnego dnia poddali się żołnierze stosunkowo czyści i dobrze odżywieni. Różnica polega na jednostce, do której należeli ci żołnierze. O ile pierwszego dnia poddali się głównie żołnierze FAU, o tyle następnego dnia byli to głównie bojownicy z pułku azowskiego.

Podczas kontroli ich bagażu żołnierze rosyjscy i DRL znaleźli dużą ilość puszek, co wydaje się wskazywać, że bojownicy pułku azowskiego przywłaszczyli sobie zapasy żywności, pozostawiając pozostałych ukraińskich żołnierzy głodnych. „Sytuacja żywnościowa była bardzo różna w różnych bunkrach w Azowstalu” – powiedział Igor Kimakovski, doradca przywódcy DRL, który brał udział w negocjacjach. „W niektórych miejscach były zapasy puszek z jedzeniem, świeżej wody i lekarstw. A gdzie indziej ukraińscy żołnierze otrzymywali dziennie tylko 150 gramów owsianki i mały kawałek boczku. Woda była pobierana z rur centralnego ogrzewania”. A jeśli ta masowa kapitulacja ukraińskich żołnierzy z Azowstalu nadal nazywana jest (w kuriozalny sposób) „ewakuacją” przez Zełenskiego i wiele zachodnich mediów, to dzieje się tak dlatego, że władze ukraińskie i zachodnie rządy, które aktywnie wspierają Ukrainę, rozumieją, że już ma ona wpływ na morale pozostałych oddziałów ukraińskich obecnych w Donbasie.

I tak, 18 maja 2022 r. ukazało się nagranie przedstawiające żołnierzy 115 brygady FAU stacjonujących w Siewierodoniecku – obecnie prawie całkowicie otoczonych i już szturmowanych przez armię rosyjską i milicję ludową ŁRL (Ługańskiej Republiki Ludowej) – którzy ogłosili odmowę walki z powodu braku posiłków, dowodzenia i odpowiedniego sprzętu wojskowego. Wyraźnie widać, że ukraińscy żołnierze nie chcą być używani jak mięso armatnie skazane na pewną śmierć.

W tym filmie żołnierze z 3 batalionu 115 brygady odnoszą się do innego wideo z innego batalionu tej samej brygady, który również odmawia walki. Jednak w regionie Siewierodoniecka przebywa od 8 do 15 tysięcy żołnierzy ukraińskich, co oznacza znaczną liczbę potencjalnych poddań dodatkowych żołnierzy ukraińskich.

W ŁRL rozpoczęły się już masowe kapitulacji żołnierzy ukraińskich.

Zwłaszcza, że ​​porzucanie ludzi na froncie przez ich dowódców wydaje się regułą. W ten sposób żony żołnierzy 103. batalionu obrony terytorialnej (Volkssturm w ukraińskim sosie) odkryły, że podczas gdy ich mężowie giną na froncie, ich dowódcy siedzą w jest ciepełku we Lwowie!

Jeśli kapitulacja ukraińskich żołnierzy Azowstalu ma taki wpływ na resztę ukraińskich oddziałów, to dlatego, że bojownicy neonazistowskiego pułku Azow (który stanowił dobrą trzecią część żołnierzy obecnych w podziemiach fabryki) należą do najbardziej fanatycznych. Jeśli nawet oni się poddają, dlaczego poborowi i inni, znacznie mniej fanatyczni ukraińscy żołnierze mieliby iść na pewną śmierć, bez odpowiednich środków do obrony, podczas gdy ich dowódcy są chronieni z dala od frontu? Zobaczymy, jak duży będzie ten efekt domina i czy to wystarczy, aby poważnie zachwiać obronę Ukrainy w Donbasie.

Autorstwo: Christelle Neant
Opracowanie i tłumaczenie: SpiritoLibero
Źródło: NEon24.info

28

TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

5 komentarzy

 1. AlbertW41 22.05.2022 14:49

  Jak to przeciez w oficialnym scieku rzadowym naszym czy zachodnim, Ukraina zwycieza na wszystkich frontach i to tylko sprawa czasu kiedy Ukrianicy beda paradowac w Moskwie. Fanatycy z Azow walcza zaciekle jak oddzialy SS, bo nie maja innego wyjscia. Ukraincy zolnierze czuja ze moga trafic do obozow na Syberi gdzie klimat niewiele zmienil sie na lepsze od czasow Stalina.

 2. Admin WM 22.05.2022 20:16

  Nie wiadomo jaka jest prawda. Wiadomo, że obie strony będą zapewniać, że zwyciężają wroga. Obie strony sieją propagandę by podbudować morale własnej armii i osłabić morale wroga. Jak jest naprawdę – pokaże przyszłość. Na korzyść wersji prorosyjskiej świadczy, że rząd w geście rozpaczy zablokował nasz praktycznie nieznany opinii publicznej portal, jakby miało to pomóc wygrać Ukrainie. Takie mam odczucie.

 3. irmentruda 22.05.2022 20:59

  “francuska dziennikarka mieszkająca od 2016 roku w Donieckiej Republice Ludowej (posiada jej obywatelstwo)” – przecież nie można mieć obywatelstwa czegoś co nie istnieje 🙂
  a po drugie wali w tym “artykule” cebulą i onucami na lata świetlne odległości, stare sztuczki propagandowe…karmią ich 3 razy i mają się dobrze, nie tak jak nasi u nich.

 4. Admin WM 22.05.2022 21:52

  Jak jest naprawdę – nie wiem. Aktualnie nie da się tego zweryfikować.

 5. MasaKalambura 23.05.2022 08:19

  Ten artykuł to masakra. Prymitywna propaganda aż do przesady.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.