EBU zagroziła Kijowowi wykluczeniem z Eurowizji

Opublikowano: 02.04.2017 | Kategorie: Kultura i sport, Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 678

Na stronie Oikotimes.com, poświęconej organizacji konkursu „Eurowizji” (w tym roku odbędzie się ona w maju w Kijowie), 31 marca opublikowano kopię listu do premiera Ukrainy Wołodymyra Hrojsmana od szefowej Europejskiej Unii Nadawców (European Broadcasting Union/EBU) Ingrid Deltenre odnośnie rosyjskiej uczestniczki Julii Samojłowej. Wcześniej Kijów odmówił jej wjazdu do kraju, przez co ona nie może wziąć udziału w konkursie.

W liście Deltenre w szczególności ostrzega premiera Ukrainy, że ​​niektóre kraje mogą odmówić udziału w „Eurowizji” w przypadku, jeśli Kijów nie wpuści do siebie uczestniczki z Rosji.„Obecna sytuacja (o zakazie wjazdu dla Samojłowej) wywołuje niezadowolenie krajów członkowskich Europejskiej Unii Nadawców i otrzymaliśmy od niektórych z nich stanowisko z krytyką tej decyzji oraz informacje o planach wycofania się z konkursu. Żaden kraj wcześniej nie pozwolił sobie nie wpuścić wykonawcy na „Eurowizję” i nie chcemy, aby „Eurowizja 2017” stworzyła taki precedens. Uważamy zakaz dla rosyjskiej uczestniczki za niedopuszczalny” – czytamy w tym liście.

Konsekwencją takiej decyzji Kijowa, napisano w dalszej części, „może być wykluczenie Ukraińskiej Unii Nadawców z dalszych przedsięwzięć pod auspicjami EBU”. „Szanujemy prawa Ukrainy, ale należy zapewnić udział uczestników wszystkich 43 krajów — pod warunkiem, że nie stwarzają zagrożenia. Nie mamy informacji o tym, aby Julia Samojłowa stanowiła zagrożenie dla bezpieczeństwa Ukrainy”, czytamy w liście do Hrojsmana. I dalej: „Prośba ma na myśli to, że jeśli sytuacja nie zakończy się w pozytywny sposób, przyszły udział Ukrainy w przedsięwzięciach pod auspicjami EBU niewątpliwie będzie zagrożony”.

Warto zauważyć, że list ten datowano na 23 marca, to znaczy, że został napisany około tydzień przed tym, jak w mediach pojawił się wywiad z Ingrid Deltenre, w którym powiedziała, że ​​jeśli sytuacja wokół zakazu wjazdu do Kijowa Julii Samojłowej nie zostanie rozwiązana do 9 marca 2017 r., to Europejska Unia Nadawców może nałożyć na Ukrainę sankcje. Później uściślono: sankcje mogą zostać nałożone już po konkursie, a nie przed nim. Jednak wtedy ukraińskie media nie potraktowały poważnie tego wywiadu, ponieważ został on opublikowany w szwajcarskiej gazecie “Blick”, która uważana jest za „tabloid”.

W wywiadzie tym szefowa EBU Ingrid Deltenre w wywiadzie powiedziała: „Takie zachowanie jest absolutnie niedopuszczalne. Szczerze ubolewam nad tym, że Eurowizja jest wykorzystywana w gierkach politycznych” — powiedziała Deltenre i zauważyła, że konkurs piosenki nie ma na celu „nastawiania ludzi przeciwko sobie”. Szefowa EBU przekazała, że prowadzi obecnie rozmowy z prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenką i premierem Wołodymyrem Hrosjmanem w celu znalezienia „pokojowego rozwiązania”, bo tylko oni są w stanie anulować zakaz wjazdu wydany Samojłowej albo zrobić tak, żeby zakaz zaczął obowiązywać już po wystąpieniu rosyjskiej piosenkarki.

Ukraiński minister spraw zagranicznych oświadczył, że “Ukraina nie pójdzie na ustępstwa wobec rosyjskiej konkursowiczki Julii Samojłowej, której Służba Bezpieczeństwa Ukrainy zakazała wjazdu do państwa, bez względu na gotowość niektórych państw do rezygnacji z udziału w Eurowizji” – powiedział szef ukraińskiego MSZ Paweł Klimkin. „Żadne ustępstwa, formalne czy nieformalne, nie będą omawiane. Mówimy o przestrzeganiu prawa. Jeśli prawo zostało naruszone, to nie możemy mówić o żadnych krokach” – powiedział Klimkin, odpowiadając na pytanie dziennikarza, czy nie warto pozwolić Samojłowej na udział w Eurowizji w związku z możliwym bojkotem konkursu przez inne państwa.

Wcześniej Rosja zagroziła, że jeśli rosyjska piosenkarka nie zostanie dopuszczona do konkursu, to przez wiele lat będzie bojkotowała konkursy Eurowizji. Władze Ukrainy odpowiedziały wówczas, że jeśli Rosja chce wziąć udział w konkursie, powinna wybrać innego reprezentanta. Pikanterii dodaje fakt, że Julia Samojłowa jest niepełnosprawna i porusza się na wózku inwalidzkim.

Źródło: pl.SputnikNews.com
Kompilacja 3 wiadomości: WolneMedia.net


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. polach 03.04.2017 00:39

    Ale się boją Rosjan:) nawet piosenkarek na wózkach inwalidzkich, świetny kabaret i zgraja pajaców.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.