Dziurę budżetową będą łatać naszymi pieniędzmi

Opublikowano: 29.07.2013 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 516

Coraz więcej podatników musi tłumaczyć się fiskusowi, skąd przed laty wzięli pieniądze na inwestycje i wydatki własne. W przypadku wykrycia zatajonych dochodów fiskus nakłada na podatnika ryczałt w wysokości 75 proc. ukrywanej sumy. Chociaż przepis stworzono w celu walki z szarą strefą, to urzędy skarbowe mają prawo karać z jego tytułu także podatników fizycznych.

Wystarczy, że podatnik buduje dom lub kupuje samochód, a w deklaracjach podatkowych przedstawia niskie dochody. Albo wykazuje duże straty z prowadzonej działalności, a jednocześnie kupuje nowe maszyny. Wystarczy nawet, że przeznacza sporo pieniędzy na osobiste cele konsumpcyjne. Dla urzędu skarbowego ważne jest, ile podatnik zarabia a ile wydaje i skrupulatnie stara się to monitorować.

Niestety ani ustawa, ani ordynacja podatkowa nie wyjaśniają na kim spoczywa obowiązek udowodnienia pochodzenia przychodów podatnika. Nie ma też sprecyzowanych wymagań, co do okresu przechowywania dokumentów ani tego, jaki okres fiskus może badać. Niejeden podatnik tłumaczy się przed fiskusem z dochodów z lat 1980. i 1990.

W przepisach jest określony pięcioletni okres przedawnienia decyzji o nałożeniu 75-procentowego podatku. Jednak interpretacja przepisów wygląda po stronie fiskusa tak, że 5 lat zaczyna naliczać się od momentu, kiedy urząd skarbowy odnotuje wydatek, który jego zdaniem jest niezgodny z możliwościami finansowymi podatnika. Wtedy zaczyna się dochodzenie skąd, gdzie i za co.

Dla fiskusa nieistotne jest, że mało kto przechowuje dokumentację sprzed 15 czy 20 lat, a pamięć ludzka po takim okresie może szwankować ile i na co kto wydał pieniędzy, oraz skąd je posiadał. Prawnicy utrzymują, że wiarygodnym dowodem przed sądem mogą być: umowy o pracę, cywilnoprawne, wystawione faktury, księgi podatkowe, zaświadczenie o zatrudnieniu i wynagrodzeniu od byłego pracodawcy. Istnieje też możliwość tzw. uprawdopodobnienia możliwości uzyskania określonych przychodów, np. poprzez świadectwo pracy. Ci sami prawnicy zapominają jednak dodać, iż w obecnych warunkach zatrudnienia, rzadko który pracodawca po rozwiązaniu lub wygaśnięciu umowy (zazwyczaj “śmieciówki”) wystawia świadectwo pracy. Poza tym orzecznictwo i praktyka pokazują, że powyższe ewentualności dowodowe są wyjątkowo rzadko uznawane w postępowaniach.

Niech podsumowującym ten absurd przykładem będzie przypadek oszukanych i okradzionych klientów Amber Gold. Najnowszy “Newsweek” podał, że pomorska Izba Skarbowa sprawdza, czy wpłaty klientów do Amber Gold zgadzają się poziomem z ich dochodów. Klienci, którzy nie będą w stanie udowodnić pochodzenia pieniędzy będą prawdopodobnie musieli zapłacić podatek w wysokości 75 proc. od pieniędzy, które stracili…

Autor: Jaromir
Na podstawie: Puls Biznesu
Źródło: CIA


Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

8 komentarzy

 1. adambiernacki 29.07.2013 10:08

  Z lat 80 i90? To ciekawe! Wszystkich? Myślę, że nie wszystkich się to tyczy jednak:-)

 2. ka10r24 29.07.2013 11:47

  Największymi złodziejami są biurokraci który posiadają po swojej stronie aparat sądowniczy i policje mogą oni zrobić wszystko, kto na to pozwolił żeby tak szantażowali ludzi i okradali ich, to jest przecież mafia działająca w majestacie prawa.

 3. Hassasin 29.07.2013 11:48

  ,,Klienci (Amber Gold), którzy nie będą w stanie udowodnić pochodzenia pieniędzy będą prawdopodobnie musieli zapłacić podatek w wysokości 75 proc. od pieniędzy, które stracili…,, …co ? …buhahaha … komuna wraca 🙁

 4. zabijzazdrosc 29.07.2013 13:34

  niech sobie w stołki pierdzą, póki mogą, bo jak to wszystko się posypie, to o ile nie zdążyli sobie wybudować i załadować żywnością bunkra w górach, czeka ich to samo co każdego zwykłego polskiego szaraczka. Czyli przesrane, więc chyba koniec końców sprawiedliwości stanie się zadość.

  pzdr.

 5. zbig45 29.07.2013 17:42

  Już Pan Jezus powiedział: “nie gromadźcie sobie skarbów na ziemi” przewidując że polski urząd skarbowy zedrze z człowieka każdą złotówką nawet tą zarobioną 15 lat temu! i po co nam budować domy, kupować samochody? po co to wszystko? dla kogo to robimy? żeby urzędnicy mogli się pastwić?

 6. darknorthpl 29.07.2013 17:53

  Czyli jeśli ktoś pracuje nie zarejestrowany za granicą i buduje dom w polsce to możę stracić 75%…

  A orientuje się ktoś jak sprawa wygląda z pracującymi za granicą legalnie, oni płacą podatek w obcym kraju ?

 7. darknorthpl 29.07.2013 22:18

  a no racja.

 8. Collega 30.07.2013 10:13

  Tacy pracujący w “układzie zamkniętym” urzędnicy powinni być bardziej ostrożni, bo to żaden problem wyśledzić kiedy wychodzą z pracy, gdzie mieszkają i jakim samochodem jeżdżą.
  Tylko od sumienia i skrupułów pokrzywdzonych przez nich ludzi zależy, czy będą skłonni spalić im dom czy samochód z nimi samymi, czy bez nich.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.