Dzisiaj Narodowy Dzień Powstań Śląskich

Opublikowano: 20.06.2022 | Kategorie: Historia, Polityka, Społeczeństwo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1342

Narodowy Dzień Powstań Śląskich to święto państwowe, które ma upamiętniać trzy zrywy z lat 1919–1921. W zamierzeniu ma ono oddawać cześć dla bohaterskich uczestników, którzy „wywalczyli przyłączenie części Górnego Śląska do odrodzonej Rzeczypospolitej”.

Powstania Śląskie były konfliktami pomiędzy ludnością polską i niemiecką w latach 1919-1921. Pierwszy zryw wybuchł w sierpniu 1919 r., lecz Niemcy prędko stłumili bunt. II powstanie, w sierpniu 1920 r., osiągnęło swoje cele – rozwiązano niemiecką policję. Udało się też uzyskać zapewnienie o ukaraniu przywódców antypolskich ekscesów.

III Powstanie Śląskie, trwające od maja do lipca 1921 r., było odpowiedzią na niekorzystne dla Polski propozycje podziału Górnego Śląska. „Cieszę się, że Śląsk i Ślązacy będą mieli upamiętnione te wydarzenia. To także hołd dla tych, którzy w powstaniach walczyli za Polskę” – zakomunikował przed dwoma tygodniami prezydent Andrzej Duda. Ustawa o Narodowym Dniu Powstań Śląskich to osobista inicjatywa głowy państwa.

Podobnie jak w przypadku innego święta ustanowionego przez prezydenta w ostatnim czasie –Narodowego Dnia Zwycięstwa Powstania Wielkopolskiego, które obchodzimy 27 grudnia – 20 czerwca nie będzie dniem wolnym od nauki i pracy.

Autorstwo: Dariusz Kloch
Źródło: MediaNarodowe.com


Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. andi170 20.06.2022 21:05

    Śląsk dla Polski mniej ważny niż Poznań a więc AUTONOMIA ŚLĄSKA BYŁA BY LEPSZA NIŻ SŁUŻENIE BUTNEJ ,,POLSCE”.

  2. MasaKalambura 21.06.2022 07:05

    Śląsk jest dla Polski równie ważny jak Donbas dla Ukrainy. A może i ważniejszy.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.