Dziś strajk generalny w Katalonii

Opublikowano: 18.10.2019 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 401

Protesty katalońskich separatystów przeciw skazaniu na więzienie polityków, którzy ogłosili niepodległość regionu dwa lata temu, nie milkną. Wczoraj wieczorem i w nocy znowu doszło do ulicznych bitew manifestantów z policją i znowu butelki z benzyną poszły w ruch. Dziś rano z katalońskich miejscowości ruszył „marsz wolności” do Barcelony, gdzie wraz ze strajkiem generalnym przewidziano po południu wielką manifestację.

Setki katalońskiej młodzieży zbudowały nocą płonące barykady w samym centrum miasta. Policja strzelała gumowymi kulami, a demonstranci odpowiadali kamieniami i butelkami. Wcześniej ok. 25 tys. studentów stawiło się na wezwanie radykalnych Komitetów Obrony Republiki. Szef katalońskiego rządu autonomicznego Quim Torra potepił przemoc, ale wezwał do nowego referendum na temat niepodległości prowincji.

„Nie możemy pozwolić sobie na kroki wstecz w obronie prawa do samostanowienia. Strach i groźby nas nie przestraszą” – mówił Torra, zapowiadając, że Katalonia zdobędzie niepodległość w ciągu dwóch lat. Tymczasem w Madrycie partie prawicowe i centrowe domagają się od socjaldemokratycznego rządu Pedro Sancheza „wyjątkowych środków”, które miałyby zdusić kataloński bunt. Za niecały miesiąc w Hiszpanii ma dojść do wyborów parlamentarnych.

Według hiszpańskiego ministra spraw wewnętrznych Fernando Grande-Marlaski, od poniedziałku prawie dwustu policjantów zostało rannych. Pokojowe dotąd manifestacje separatystów zmieniają się w uliczne bitwy, co niepokoi wielu Katalończyków. Dziś rozruchy mogą się powtórzyć, tylko w większej skali. Rząd skierował do Barcelony dodatkowe siły policyjne.

Autorstwo: JSz
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.