Dżihadyści atakują w Mali

Opublikowano: 27.06.2022 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1184

Islamscy ekstremiści zabili w Mali ponad 130 osób. Rząd malijski podał tę informację oficjalnie w poniedziałek. Do masakry miało dojść w zeszły weekend. Eksperci wskazują, że sytuacja w kraju zmierza w złym kierunku, a napięcia społeczne od dłuższego czasu narastają.

W nocy z 18 na 19 czerwca islamscy bojówkarze zaatakowali mieszkańców rejonu Bankass. Atak przeprowadziła islamistyczna grupa Katiba Macina, aktywnie działająca w Mali co najmniej od 2015 roku. Moulaye Guindo, burmistrz Bankass, największego miasta w pobliżu zaatakowanych wiosek, w rozmowie z dziennikarzami oświadczył, że „śledczy są na miejscu, aby dokładnie zbadać okoliczności zdarzenia”.

Ataki pokazują, że przemoc islamistycznych ekstremistów rozprzestrzenia się z północy w kierunku centrum kraju. Od kilku tygodni ekstremistyczni rebelianci w środkowym Mali blokują drogę między północnym miastem Gao i Mopti, położonym w środku kraju.

Na terenie Mali działa Misja Pokojowa Narodów Zjednoczonych (Minusma). Jej przedstawiciele napisali, że są zaniepokojeni „atakami grup ekstremistycznych na ludność cywilną w regionie Bandiagara”.

Z powodu obrażeń odniesionych przez improwizowany ładunek wybuchowy (IED) zmarł jeden z członków misji pokojowej ONZ. Szef tej inicjatywy El-Ghassim Wane powiedział, że podobne ataki powtarzają się regularnie. Zdaniem przedstawiciela ONZ mogą one stanowić zbrodnie wojenne.

Jednak to nie żołnierze najczęściej padają ofiarą brutalnej przemocy. Szacuje się, że w tym roku w Mali zginęło kilkuset cywilów. Według departamentu praw człowieka misji ONZ w Mali, winę za ten stan rzeczy ponoszą zarówno buntownicy dżihadystyczni, jak i armia malijska.

Misja pokojowa ONZ w Mali rozpoczęła się w 2013 roku, po tym, jak Francja poprowadziła interwencję wojskową w celu usunięcia rebeliantów, którzy rok wcześniej przejęli miasta i duże miasta na północy kraju.

Misja liczy teraz około 12 tysięcy żołnierzy oraz dodatkowo 2 tysiące policjantów i innych funkcjonariuszy. Ponad 270 żołnierzy sił pokojowych zginęło w Mali, co oznacza, że pochlania ona najwięcej ofiar wśród mundurowych ze wszystkich misji Narodów Zjednoczonych.

W sierpniu 2020 roku doszło w Mali do zamachu wojskowego. Armia pozbawiła stanowiska prezydenta Ibrahima Keitę. Wojskowi zmusili go do rozwiązania parlamentu i złożenia rezygnacji, a pełnia władzy przeszła w ręce junty, której przewodzi Assimi Goita.

Przed kilkoma dniami do podobnych krwawych ataków doszło w Burkina Faso, państwie sąsiadującym z Mali. Od 2015 roku w obu tych krajach oraz w sąsiednim Nigrze islamiści zabili tysiące ludzi, a miliony zmusili do ucieczki z domów.

Źródło: Euroislam.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.