Dzień Sokala

Opublikowano: 14.11.2018 | Kategorie: Polityka, Publicystyka

Liczba wyświetleń: 2257

Ochrona przed samym sobą i możliwymi własnymi działaniami, przed tym, co działająca poza prawem osoba może uczynić nie jest zjawiskiem nowym, znamy to choćby z filmu “Ojciec chrzestny”. Czy na tym wzorcu Marek Chrzanowski z KNF się wzorował?

Po święcie 100 lat odzyskania niepodległości uwagę prasy skupiła kolejna już afera PiS na granicy biznesu i polityki. Afera Komisji Nadzoru Finansowego. Tak jak na filmie „Ojciec chrzestny” w firmach pojawiali się smutni panowie, z propozycją nie do odrzucenia, ochrony firmy przed samym sobą, tak i tym wzorcem wydaje się, że poszła KNF. Z właścicielem kilku banków spotkał się przewodniczący KNF, Marek Crzanowski oferując zgodnie z ujawnionymi nagraniami za 1% wartości biznesu ochronę przez Zbigniewem Sokalem, przedstawicielem prezydenta w tejże komisji, złagodzeniem skutków sankcji nałożonych przez tę komisję. Nagranie rozmowy i jej publikacja rozpoczęła całą aferę, dyskusję publiczną i akcję rozmywania i obrony PiS, a także próbę ograniczenia jej skutków do minimum, czyli kozła ofiarnego jakim się stał Chrzanowski. Nie ulega wątpliwości Marek Chrzanowski to człowiek PiS, swą funkcję otrzymał z nadania Beaty Szydło.

Człowiek, który chce zniszczyć firmę i przekazać za grosze innej

Jakby w tle całej afery korupcyjno – urzędniczej w wypowiedzi pojawia się jeszcze jedna postać, dość ponura postać polityki, „Między nami, to Zdzisław (Zdzisław Sokal, członek KNF) ma swój plan, który wygląda w ten sposób, że on uważa, że Getin powinien upaść za złotówkę, zostać przejęty przez jeden z tych dużych banków i on chciałby dokapitalizować to kwotą dwóch miliardów złotych. Czyli ten bank, który to przejmie. I to jest jego wizja rozwiązania sprawy i nas (resztę składu KNF) atakuje za każdą decyzję, którą podejmujemy pozytywną w stosunku do banku u prezydenta, u premiera. No, ja zrobię wszystko żeby doprowadzić do wyjaśnienia tej sytuacji bo to nie jest postawa jakpanwidziszczególnie zdrowa, tak?”.

Człowiek, który chce zniszczyć, doprowadzić do upadłości jeden z banków, blokujący wszelkie próby ratowania, szukania rozwiązań, by za bezcen przekazać ten bank innemu bankowi, któremu planuje udzielić dużego wsparcia z pieniędzy podatnika (dwa miliardy złotych), czy tak wygląda wzorzec moralny PiSiewiczów? Załóżmy nawet iż człowiek ten nie jest na korupcyjnej „liście płac” tego innego banku choć nie sposób nie zadać pytania, czy robi to bezinteresownie? A jest to człowiek reprezentujący prezydenta RP. Kim on jest? Popatrzmy w jego życiorys człowieka reprezentującego te wykwalifikowane PiSiewiczowskie kadry PiS. Za pierwszych rządów PiS doradca, później wiceprezes zarządu PKO BP, równocześnie (2006-2007) przewodnicząc radzie nadzorczej Kredobank S.A. Ukraina. Jakże często kadry i działania PiS powiązane są z tym naszym wschodnim sąsiadem. Od marca 2007 powołany przez Lecha Kaczyńskiego na członka zarządu NBP. Za drugich rządów PiS doradca społeczny Andrzeja Dudy i jego przedstawiciel w Komisji Nadzoru Finansowego. Jakże często kadry i działania PiS powiązane są z tym naszym wschodnim sąsiadem. Czy pomysł wsparcia dla Ukrainy, w wysokości 4 mld zł, za jego doradztwem powstał?

Kontratak PiS

W mediach ustami polityków PiS, na forach rękoma trolli trwa akcja rozmywania afery, przerzucania winę za nią n innych. W tym względzie pojawia się kilka wątków. Głównym, dymisja szefa KNF Marka Chrzanowskiego, która jak stwierdził szef KPRM Michał Dworczyk ze strony formalno prawnej zamyka sprawę, od razu wspomina się, iż w PiS nie ma zgody na takie działania, że PiS czyści się z nieodpowiedzialnych osób. Kłam takiej narracji pokazuje poprzednia korupcyjna afera Radomska, gdzie nie tylko mieliśmy do czynienia z układem publiczno-prywatnym w rozstrzyganiu przetargów ale również próbą poprowadzenia drogi przez działki będące własnością osób powiązanych z PiSowskimi władzami miasta. Tu też mamy do czynienia raczej z kozłem ofiarnym, pytanie, cz pan Sokala też poda się do dymisji? Rolą KNF jest ratowanie banków a nie ułatwianie przejęcia jednych banków przez inne za bezcen. Ta osoba już nigdy w organach nadzoru nad instytucjami zasiadać nie powinna.

Kolejnymi drogami jest podważanie wiarygodności, np. pytaniem, dlaczego tak długo czekano na zgłoszenie sprawy do prokuratury. No cóż, w skorumpowanym układzikami państwie PiS taką decyzję ciężko podjąć. Trzeba liczyć się z konsekwencjami, wystarczy wskazać natychmiastową reakcję odwetową KNF jaką jest wpisanie banku Idea na czarną listę ostrzeń KNF. Trudno przypuszczać, że akurat właśnie teraz, gdy wybuchła afera i lecą głowy, KNF powodu swych zastrzeżeń się dopatrzyła, czyż nie?

Kolejnym pytaniem jest, dlaczego na taśmach nie pada konkretna suma. No cóż, nie na co dzień człowiek spotyka się z propozycjami korupcyjnymi, jak podaje Czarnecki suma nie była wymieniona a tylko wskazana. Gdyby spraw była wyreżyserowana z pewnością wszystkie drobiazgi byłyby doparzone na medal, w normalnym życiu nieraz po fakcie zastanawiamy się, że przecież mogliśmy na coś zwrócić uwagę, coś w wypowiedzi podkreślić.

Co grozi Leszkowi Czarneckiemu za nagranie rozmowy?

Jednym z pytań stawianych w Internecie jest to, czy wzorem Falenty, którego nagrania tok chętnie wykorzystywało PiS w kampanii wyborczej do parlamentu Leszkowi Czarneckiemu grożą sankcje karne? Na ten temat wypowiedział się prawnik. Gdyby Czarnecki posłużył się „pluskwą” na stałe przytwierdzoną do mebla czy innego miejsce odpowiadałby za to jak Falenta. Ale ponieważ do nagrani użyto dyktafonu, który Czarnecki miał przy sobie, prawo takich działań nie ściga. Za to może mu grozić pozwanie cywilne ze strony osoby nagranej za utratę dobrego imienia, za straty wizerunkowe. Czy Marek Chrzanowski się do tego posunie, nie wiadomo, wizerunkowo nie byłoby to dla PiS dobre, przez wiele dni prasa niezależna od PiS o tej aferze by społeczeństwu przypominała.

Autorstwo: Zawisza Niebieski
Zdjęcie: Andrzej Barabasz (CC BY-SA 4.0)
Źródło: NEon24.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Dorota Nawigatorka 15.11.2018 14:31

    “…że Getin powinien upaść za złotówkę, zostać przejęty przez jeden z tych dużych banków i on …”
    raczej: że Getin powinien upaść, za złotówkę zostać przejęty przez jeden z tych dużych banków i on…”
    Niby drobiazg, ale błąd interpunkcyjny potrafi zmienić znaczenie zdania.
    Dalej też są błedy. Szkoda, bo tekst dobry, ale tak niedbale napisany.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.