Dzień pojednania w Kanadzie. Dlaczego jest tak źle?

Opublikowano: 01.10.2022 | Kategorie: Historia, Polityka, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 790

Kanada obchodziła w piątek drugi Narodowy Dzień Prawdy i Pojednania – czas, aby pamiętać o dzieciach, które zmarły, gdy były zmuszane w ramach federalnego programu asymilacyjnego do uczęszczania do prowadzonych przez organizacje religijne, a finansowanych przez rząd szkół z internatami.

W zeszłym roku dzień został ustanowiony ustawowym świętem federalnym, realizując zalecenie Komisji Prawdy i Pojednania. W całym kraju odbywają się uroczystości, w celu refleksji nad historią Kanady i traktowaniem rdzennej ludności przez kolonizatorów. Wszystkie budynki rządu federalnego w Kanadzie obniżyły flagi do połowy masztu.

„Naszym wspólnym obowiązkiem jest skonfrontowanie się ze spuścizną szkół rezydencyjnych i bieżącym jej wpływem na ludność rdzenną, abyśmy mogli naprawdę iść naprzód razem” – napisał Trudeau w komunikacie prasowym.

Generalna gubernator Mary Simon wezwała wszystkich Kanadyjczyków do zobowiązania się do pojednania, nie tylko dzisiaj, ale przez cały rok. „Zachęcam do rozpoczęcia rozmowy w szkole, w pracy, w domu: Co zrobisz dziś, jutro i każdego dnia, aby być częścią lepszej Kanady, która odzwierciedla nas wszystkich?” – powiedziała w oświadczeniu.

Rzecznik Pierre’a Poilievre’a powiedział CBC, że przywódca konserwatystów wziął dziś rano udział w ceremonii wschodu słońca w Ottawie. Zeszłej nocy Poilievre napisał na „Twitterze”, że spotkał się z rdzennymi przywódcami w czwartek.

Problemem Kanady jest fakt, że ludność rdzenną dzieli od reszty społeczeństwa wiele różnic społecznych i ekonomicznych; ludność tubylcza przebywająca w rezerwatach i poza nimi wykazuje najwyższy wskaźnik przestępczości i pobytu w uwięzieniach; najniższe dochody; najwyższy poziom bezrobocia, ubóstwa, uzależnienia od opieki społecznej i bezdomności; najwyższy wskaźniki śmiertelności niemowląt i najniższą średnia długość życia; najwyższy poziom chorób i samobójstw; najwyższe wskaźniki porzucania szkoły; najwyższy odsetek oddawania do adopcji dzieci; najwyższe wskaźniki wykorzystywania seksualnego; najwyższy odsetek samotnego macierzyństwa; oraz najwyższy odsetek zamordowanych i zaginionych kobiet.

Do odpowiedzialności kanadyjskich polityków należy odpowiedź na pytanie: dlaczego tak jest? Obchody Dnia Pojednania tego nie załatwią.

Autorstwo: Andrzej Kumor
Źródło: Goniec.net

4

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.