Dzięki sztucznej inteligencji, jesteśmy bliżej fuzji jądrowej

Opublikowano: 25.04.2019 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 572

Sztuczna inteligencja zaczyna odmieniać każdą dziedzinę nauki na lepsze. Nie inaczej jest w przypadku fuzji jądrowej – jeśli opanujemy wszystkie procesy związane z tym zjawiskiem, będziemy mogli stworzyć funkcjonalne sztuczne słońce, które zapewni nam dostęp do praktycznie nieograniczonej, ekologicznej energii. Dlatego amerykańscy naukowcy rozwijają własną wersję inteligentnego algorytmu, który zostanie wykorzystany właśnie w tym celu.

Specjaliści z Princeton Plasma Physics Laboratory (PPPL) i Uniwersytetu Princeton jako pierwsi wprowadzają sztuczną inteligencję do przewidywania nagłych zakłóceń, które mogłyby uszkodzić tokamaki i zatrzymać zachodzące w nich reakcje syntezy jądrowej. Kluczem do sukcesu jest dostęp do wielkich baz danych (ponad 2 terabajty), które zapewniły dwa główne urządzenia, przeznaczone do syntezy jądrowej – są to tokamak DIII-D z San Diego w Kalifornii oraz Joint European Torus (JET), największy tokamak na świecie, który znajduje się w pobliżu miasta Culham w Wielkiej Brytanii.

Bardzo obszerne bazy danych pozwoliły stworzyć system FRNN (Fusion Recurrent Neural Network), który podczas testów potwierdził zdolność do przewidywania rzeczywistych zakłóceń w ciągu 30 milisekund z bardzo wysoką poprawnością przy jednoczesnym zmniejszeniu liczby fałszywych alarmów. Inteligentny algorytm FRNN spełni wkrótce wymagania dla reaktora termojądrowego ITER, który jest znacznie większy i potężniejszy niż DIII-D oraz JET.

W przeciwieństwie do tradycyjnego oprogramowania, które jedynie wykonuje zadane polecenia, technologia głębokiego uczenia się wyciąga wnioski z popełnionych błędów. Sieci neuronowe starają się dostarczać pożądanych danych wyjściowych. Kluczową cechą głębokiego uczenia jest zdolność do przechwytywania danych wielowymiarowych. System FRNN potrafi na przykład uwzględnić profile temperatury, rozwijające się w czasie i przestrzeni, podczas gdy zwykły program skupia się jedynie na temperaturze plazmy w jednym punkcie w danym czasie.

Naukowcy będą próbowali również uzyskać zdolność do kontrolowania ewentualnych zakłóceń, aby nie trzeba było przerywać procesów zachodzących wewnątrz tokamaków. Sztuczna inteligencja faktycznie może przyspieszyć prace nad fuzją jądrową i sprawi, że generowanie czystej energii stanie się bezpieczniejsze. Oczywiście miną jeszcze lata, zanim zaczniemy czerpać energię ze sztucznych słońc, lecz dobrze wiedzieć, że prace w tym kierunku przyspieszają.

Autorstwo: John Moll
Na podstawie: Princeton.edu
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.