Dzięki łupkom Polska będzie potęgą

Opublikowano: 21.12.2012 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 746

Polska może się stać jednym z najważniejszych państw „średniej siły” w tym stuleciu – ocenia Robert D. Kaplan, analityk agencji Stratfor. Wszystko zależy czy Rzeczpospolita ma rzeczywiście duże złoża gazu łupkowego. Stratfor właśnie opublikował analizę rozwoju krajów pod kątem złóż gazu niekonwencyjnego.

Gaz łupkowy będzie odgrywał – zdaniem analityków Stratfor – jedną z głównych ról w kształtowaniu geopolityki w kolejnych dekadach i będzie globalną alternatywą dla ropy i gazu ziemnego. Wśród państw, które wygrają wyścig energetyczny oprócz Stanów Zjednoczonych analityk wymienia Polskę, Australię i Kanadę.

W tym kontekście agencja pisze, że Polska może stać samodzielnym producentem energii. Zmieni to „płaskie państwo bez naturalnych barier ze wschodu i zachodu” w ważnego gracza dwudziestego pierwszego wieku. Stany Zjednoczone, dzięki własnym źródłom energii zostaną wyzwolone od bliskowschodniej i mogą skupić się na budowaniu z Polską przyjaźni energetycznej.

O potencjale wydobycia gazu z łupków przekonali się już Brytyjczycy. Minister ds. energetyki i zmian klimatycznych Ed Davey zdecydował o uchyleniu tymczasowego zakazu eksploatacji gazu łupkowego. Okazało się, bowiem, że potencjalnym obszarem eksploatacji może być 60 proc. terenów wiejskich.

Opracowanie: pk
Na podstawie: stratfor.xom
Źródło: Niezależna.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

5 komentarzy

 1. zbig45 21.12.2012 11:38

  Polska będzie potęgą w jednym jedynym przypadku: jak innych spotka jakiś kataklizm a nas ominie.

 2. peter_toolovitz 21.12.2012 11:58

  Jeśli doszłoby do tego, że faktycznie wydobywamy łupki na dużą skalę i zarabiamy na tym, problem będzie w ludzkiej mentalności. W budżetówce od razu podniesie się rwetes, że chcą wyższe pensje. Jeśli tam pensje pójdą w górę analogicznie, podwyżek będą chcieli wszyscy inni. Całą tą kasę przeżremy przy okazji stając się mało konkurencyjni w kwestii kosztów pracy, tak więc zwiną się stąd fabryki i inne zakłady pracy.

 3. sfisol 21.12.2012 13:36

  @zbig45: Rzeczywiście, było tak w XIV wieku po epidemii dżumy, nas ominęło, i stalismy się potęgą 🙂

 4. monsternik 21.12.2012 21:07

  i tak nic z tego nie będziemy mieli łupki nie są już nasze haha

 5. MAHAKALA 21.12.2012 23:01

  Polska juz jest potega nedzy i ubóstwa, niskich zarobków, zdradzieckich polityków, zaprzanstwa, zażydzenia i wszelkiego innego q…..wa. Nie potrzeba nam nowych rekordów. Widzę że jeden z tych co ukradli księżyc chce sie obłowić na polskiej głupocie, wdzięczy sie do amerykanów, zaprzaniec jeden!!! Nie łudźcie się my z tego bedziemy mieli tylko zniszczone srodowisko, straty i rozpacz, bardzo droga wode do picia, bo nasze zasoby zostana zniszczone do szczelinowania.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.