Przedszkolaki ucierpią przez chciwość kleru?

Opublikowano: 03.11.2015 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 565

Krakowska kuria żąda horrendalnych opłat czynszowych od władz za wynajem budynków, w których mieszczą się przedszkola. Miasto tłumaczy, że dalsze utrzymanie takich placówek będzie nieopłacalne. Kościelnych dygnitarzy to jednak nie obchodzi. Najważniejsze są dla nich zyski.

Z 399 do 5 tys. zł ma wzrosnąć czynsz za wynajem przedszkola nr 162 przy ul. Duchackiej. W maju 2016 stawka ma wynieść aż 6,2 tys. W efekcie miasto chce zrezygnować z korzystania z tego budynku. Szczególnie, ze dalsza eksploatacja nieruchomości wymagałaby wykonania remontu dachu, którego koszt szacowany jest na 40 tys. złotych. Jak informuje Łukasz Wantuch – radny z dzielnicy Prądnik Czerwony, magistrat nie chce ładować pieniędzy w budynek, który nie jest jego własnością, a którego właściciel żąda coraz wyższych opłat.

Interweniować w tej sprawie próbował prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, jednak spotkał się z betonową postawą kościelnych hierarchów. Z ich deklaracji wynika, że cel społeczny, jakim jest funkcjonowanie przedszkola, ustępuje pola rachunkowi ekonomicznemu. – Nie może być tak, że Kościół ciągle będzie wynajmował swoje budynki za symboliczną złotówkę – mówi ekonom kurii ks. Jan Kabziński w rozmowie z „Dziennikiem Polskim”.

Niepewny jest również los dwóch innych obiektów – przedszkola nr 1 przy ul. Kopernika oraz nr 4 przy ul. Piekarskiej. Do końca 2014 roku opłata za ich wynajem wynosiła łącznie 1,2 tys. zł. W maju 2015 kuria zarządziła 1000 proc. podwyżkę. Od maja 2016 miasto ma płacić 16,6 tys. złotych. Placówki zostaną prawdopodobnie zlikwidowane.

Autorstwo: PN
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

25 komentarzy

 1. BrutulloF1 03.11.2015 12:58

  Zawsze kochałem kler – jak widać miałem rację. Katabasy prawdopodobnie znaleźli lepszego najemcę swoich włości więc eksmitują przedszkole windując czynsz. Proste i oczywiste. Bóg z wami, chciwe kanalie.

 2. Czejna 03.11.2015 13:34

  I nie zapomnijcie wrzucic na tace w niedziele.

 3. cykun 03.11.2015 14:18

  W odpowiedzi należało by przestać płacić księżą za prowadzenie lekcji religii w szkoła i obciążyć kler za udostępnianie salek katechetycznych.

 4. jj44 03.11.2015 20:38

  Ad 3. Jeśli państwo ma być neutralne światopoglądowo to nie powinno zapewniać edukacji ukierunkowanej religijnie. Tym powinien zająć się kościół. Możliwości są, tylko woli nie ma.

 5. John23 03.11.2015 20:39

  Lewacki strajk.eu jak zwykle szczuje Polaków na KK. Z resztą, cóż innego pozostało czerwonym małpiszonom jak ich partyjki w wyborach same siebie zniszczyły hehehehehehehe

 6. Szurnięty Mędrzec 03.11.2015 20:54

  Pozdrawiam kler, piekło jest wybrukowane dobrymi ludźmi i biskupami.

 7. balcer 03.11.2015 21:22

  A może redakcja straj.eu wynajmie swoje przestrzenie za 399zł ? Przez lata kładli do głowy, że można cudze mienie parcelować, to nie widzą pierwszych jaskółek powrotu do normalności. Ja też chciałbym nakazać komuś wynająć mi lokal za symboliczną kwotę zaniżoną wielokrotnie względem rynkowej stawki.
  A na wesoło: może to odwet za taki obrazek uczący przedszkolaków o wolności wyznania z 2 świątyniami zawierającymi krzyż i gwiazdę, a przy uwzględnieniu proporcji powinien być drugi krzyż – prawosławny, bo prawosławnych w Polsce jest kilkaset razy więcej niż wyznawców judaizmu.

 8. Widun 04.11.2015 02:47

  Wlasciciel moze sobie rozporządzać swoim budynkiem jak chce.Nie rozumiem co w tym dziwnego czy złego?.Lewacy to sie powinni opodatkowac dodatkowo i sobie sie bawic za ta kase sami w komune a normalnym ludziom dac spokój

 9. vannamond 04.11.2015 02:52

  Do John’a powyzej: wiadomosc pierwsza podala Wyborcza. Strajk.eu ja tylko przedrukowal. A Krakow to zawsze bylo czarne zadupie. Wiem, bo stamtad pochodze.

 10. goldencja 04.11.2015 08:09

  @Widun, nie rozumiesz co w tym złego? Właścicielem jest związek wyznaniowy reprezentujący takie, a nie inne postawy moralne, który moim zdaniem niezgodnie z konstytucją czerpie zyski z kieszeni wszystkich obywateli narzucając swoje nauki… Jeśli prawo ma być przestrzegane to przez wszystkich. Niech sobie będą właścicielami pod warunkiem, że nie będą finansowani z budżetu państwa (fundusz kościelny, darowizny na rzecz kościoła). Ja jako obywatelka nigdzie nie podpisywałam zgody na rozdawania majątku narodowego czarnym sutannom…

 11. luzak1977 04.11.2015 09:12

  Czarni zawsze byli pazerni, ale najwięcej winy jest w przykruchtowych politykach. Oddali pasożytom, za bezcen, większość Krakowa. Oddali także większość kraju i nie spotkała ich za to kara. Najpierw podpisali niezgodny z Konstytucją konkordat, potem wcielili go w życie i traktują nadrzędnie wobec ustawy zasadniczej. Następnie podporządkowali się Brukseli i to samo zrobili z Konstytucją.
  Darmozjady do Brukseli, a pasożyty do Watykanu.

 12. Komzar 04.11.2015 09:15

  1) Wynajmowanie budynku za 500PLN w Gdańsku to patologia – kawalerka kosztuje 1000PLN.
  2) Oddawanie jakiegokolwiek majątku państwowego kościołowi to patologia – wszytko powinno zostać odwrócone ponadto kościół nie jest i nie może być podmiotem prawnym a więc nie może niczego posiadać. Posiadać mogą obywatele a wiec wierni i to oni mogą decydować co z tym zrobić.
  3) Finansowanie z podatków jakiejkolwiek religii świadczy dobitnie, że mamy państwo wyznaniowe – jak to się kończy wszyscy wiemy, albo obcinaniem głów albo paleniem na stosach. Tak było jest i będzie bo tym są religie, bez wyjątku. Taka jest ich zasada działanie nie zależnie od tego co głoszą.
  4) Tylko powrót do normalności może coś zmienić, czyli totalna zmiana systemu w którym żyjemy.
  Co więcej ten powrót na razie może być bardzo prosty, przeczytajcie to:
  http://blog.wolnemedia.net/podstawowy-dochod-gwarantowany/

 13. Michal_Cieszewski 04.11.2015 09:21

  Poza tym warto zwrócić uwagę na to, że to Kościół ma stać na straży rzekomej moralności, uczciwości i pozostałych cnót. Ma okazywać pomoc najuboższym nie tylko duchowe, lecz również i materialne. Gdzie tu realizacja statutowych celów tego związku wyznaniowego?

  Nikt, nie mówi o tym, że ma to być symboliczna złotówka za wynajem, lecz nie przesadzajmy z windowaniem cen do niebotycznych sum. Mają czelność prowadzić lekcje religii w szkołach, mają czelność chrzcić dzieci w wieku niezdatnym dla nich do podjęcia świadomej i dobrowolnej decyzji czy chcą należeć do tego związku, że o komunii, bierzmowaniu i innych pseudo-wykonywanych obecnie sakramentach nie wspomnę. A właśnie. Zapomniałem dodać, że i robią problemy przy apostazji.

  Przykładów na chciwość i materializm klechstanu, a nie na ich duchowość jest aż nadto.

  I nie Bóg z nimi tylko przeciw nim.

  Zarzucanie mi satanizmu poprzez fakt krytyki i nie poważnego nie lubienia klechostanu mnie osobiście bardzo obraża, łamie moje dobra osobiste, nie życzę sobie takich tekstów.

  Kwestia lokalu: przede wszystkim nie ma czegoś takiego jak danie darmowego lokalu, ktoś będzie za to musiał zapłacić (najczęściej podatnik), miasto owszem może dać taki lokal, lecz nie musi. Wynajem odpowiedniego budynku też jest zgodny z prawem i nie widzę w tym niczego złego.

 14. dagome12345 04.11.2015 10:14

  A mnie osobiście zadziwia fakt wytresowania sobie przez ostatnie 2-3 lata młodego głupiego pokolenia dzielących obywateli na “MY”- super sprawiedliwi i “ONI”- szeroko rozumiani lewacy(wszyscy inni). Świadczą o tym wpisy powyżej.

  O ich papierowości , niestabilności, niekonsekwencji świadczą ostatnie wybory. W necie to wszyscy “najmuuuundzrejsi”, ale żeby ruszyć 4 litery na głosowanie to już się nie chciało.
  Może i dobrze, bo jak zmiany maja wyjść od takich lebiod to lepiej żeby wcale nie wychodziły.

 15. lboo 04.11.2015 12:20

  @dagome12345: “A mnie osobiście zadziwia fakt wytresowania sobie przez ostatnie 2-3 lata młodego głupiego pokolenia dzielących obywateli na „MY”- super sprawiedliwi i „ONI”- szeroko rozumiani lewacy(wszyscy inni).”

  W zasadzie pod każdym artykułem na WM można znaleźć kilka wpisów świadczących o efekcie który opisujesz. Sporo osób nie ma ochoty dyskutowac, tylko chce za wszelką cenę udowodnić że tylko ona ma rację.
  Jest jakieś jedno słowo które określa taką postawę?

 16. Czejna 04.11.2015 13:39

  Czy mam, lub nie ochote na dyskusje, to tylko moja sprawa,
  a ze mam bezsporne prawo wyrazania swej opinii to,
  nadzieje mam, nie podlega dyskusji. Rozumiem, ze czasami
  taka postawa moze irytowac co bardziej rozgadanych.
  I tak jak napisal Fenix, to ze niektorzy wierza, iz system wyborczy
  nie jest wpleciony, ani pod kontrola ukladu, nie powinno rozpedzac
  ich wyobrazni do przytykow bojkotujacych ta cala chucpe. Rozwiazanie
  lezy gdzie indziej m.in. w postawie niedzielacej narod w kwestiach istotnych,
  a i z czasem z blahostkami pojdzie sprawniej.

 17. Czejna 04.11.2015 14:00

  Fenix
  Jestem On, azeby nie bylo niedomowien.
  Reszty nie za bardzo rozumiem, ale lepiej azebys
  nie grzeszyl/la – napisalem tak, gdyz wielokrotnie zmieniales/as
  koncowki w historii tego portalu, poprzez co chyba nikt tutaj nie wie
  jak sie do ciebie zwracac. 😉

 18. dagome12345 04.11.2015 14:15

  @Fenix
  Chciałbym wierzyć ,że te twoje 49% to tacy wspaniali oświeceni ludzie , którzy nie poszli do wyborów ponieważ mają takie, a nie inne przekonania 🙂
  Ludzie ci większości nie poszli, bo jedyne co ich interesuje to czubek własnego nosa, chcą żyć tak aby się jak najwięcej nachapać i nie obchodzi ich za grosz cały otaczający świat.
  Co się tyczy samych wyborów to średnio było z czego wybierać ,ale pokazały się przebłyski jakiejś nadziei. Nikłe są szanse na jakieś diametralne zmiany, ponieważ jesteśmy czy tego chcemy czy nie zwykłym krajem pod zaborami. Prędzej staną na naszych wschodnich i zachodnich granicach tanki, niż nasi wspaniali sąsiedzi pozwolą na nagły wzrost gospodarczy naszych ziem.

  @lboo
  Rozumiem o czym mówisz , ale ja bardziej piłem do ogółu internetu.
  WM.net można nazwać swego rodzaju partyzantką, bo stanowią mniejszość w stosunku do otaczających ją sił. Większe znaczenie mają portale ściekowe jak WP, Onet czy Interia. Przechadzając się po tamtejszych forach sytuacja wygląda tak : “””„MY”- super sprawiedliwi i „ONI”- szeroko rozumiani lewacy(wszyscy inni)”””.
  Śmieję się z tych wielkich forumowych “fajterów” , ludzi tak świetnie rozumiejących problemy obecnego świata, tak bardzo zarzekających się “że potrzebne są zmiany” – na dodatek mających swojego lidera w postaci Korwina. Piszę o tym, bo mam znajomego zaciekle walczącego o postulaty tego pana. Śmiałem się zawsze w czasie dysput bo wiedziałem ,że to płomienne poparcie tej osoby stanowią ludzie żyjący w Facebooku i Twiterze. Gdy przychodzi do ruszenia tyłka to nagle nic nikomu się nie chce – i moje argumenty znalazły potwierdzenie w ostatnich wyborach.

  PZDR

 19. lboo 04.11.2015 14:26

  @dagome12345: No dobra, powinienem napisać nawet na WM 😉

 20. Czejna 04.11.2015 14:36

  Dziekuje za sprostowanie wieloletniej watpliwosci. 🙂

 21. Widun 04.11.2015 15:33

  @goldencja

  Jakie to zle postawy moralne zauwazasz w tym dzialaniu? To ze podniesli czynsz? to jest zlo twoim zdaniem?Pewnie w twoich oczach dzieci na ulicy w blocie teraz beda leżaly?Nie wiem tez skad pomysl ze ty placisz podatki akurat na kosciol?Moze placisz na nauke etyki w szkole?Choc zgodze sie ze kazdy powinien indywidualnie odprowadzac czesc podatku na co tam sobie chce czy kosciol czy na jakies stowarzyszenia użytecznosci publicznej wtedy by sie skonczyly durne kłótnie.Niewiem tez jak ci on nauki narzuca?Nie interesuje cie to to olewasz chyba tak to dziala.Najciekawsze jest jednak to ze prawdopodobnie ateistka pisze o wartosciach moralnych kosciola(to oczywiscie domysly ale nie brak im logiki)

 22. agama 04.11.2015 15:46

  super, niech robią tak dalej, w końcu instytucje religijne poupadają

 23. BrutulloF1 05.11.2015 01:29

  Chrystus Syn Boży stał się ubogim ale kościół z ubóstwa uczynił zaledwie frazes. Przepych, dotacje państwowe, zwolnienia, odzyskiwane na skinienie bardzo atrakcyjnych nieruchomości za pomocą Komisji Majątkowej i odsprzedawanie tych działek za grubą kasę. Po co im w ogóle jakieś nieruchomości, pieniądze, fury? Na działalność duszpasterską? Dlaczego nie rozdają wszystkiego biednym?
  I tak cała dobroczynność jaką uprawiają opiera się na środkach unijnych (Caritas) albo państwowych. Niech łażą w workach pokutnych i przepraszają za wieki chciwości i rozpusty.
  Każdy pamięta kupowanie odpustów, dziesięciny, inkwizycję i inne herezje. Co ma Bóg z tym wspólnego? Przygasającą wiarę swoich owieczek mogą uratować wyłącznie radykalne środki ale czy pasibrzuchy zdążą to zrozumieć zanim lud się od nich nie odwróci a źródełka dobrobytu nie wyschną?
  Każdy sukienkowy chciałby być jak Ojciec Dyrektor. Po święceniach patrzą tylko żeby parafia, do której ich przydzielą nie była biedna. Cała filozofia wielkiej tajemnicy wiary…

 24. Widun 05.11.2015 01:44

  @emigrant

  Napisałem wyraznie o wartosciach moralnych kosciola.Nie o wartosciach moralnych ogolnie bo wiadomo ze rozne grupy moga miec rozne wartosci moralne.Wiec wypowiadanie sie 1 grupy o wartosciach innej grupy o ktorych nie maja pojecia jest nie na miejscu.

 25. goldencja 05.11.2015 11:17

  @Widun, ja przynajmniej znam pojęcie moralności, a i uwierz mi, zakres moich zasad moralnych jest o wiele szerszy od katolickich i nie wynika z ateizmu, a ze zdrowego rozsądku i jako takiej wiedzy jak funkcjonuje nasz świat. Kościół nie ma prawa pobierać opłat od szkół jako, że sam pobiera wynagrodzenie za spełnianie misji Jezusa – poprzez nauczanie w szkołach. Misją Kościoła nie jest bogacić się tylko szerzyć “Słowo Boże” i pomagać biednym tak jak to robił Chrystus. Kościół zaprzecza całkowicie naukom Chrystusa, odwrócił swoją moralność do góry nogami. Sam fakt posiadania jakiejkolwiek ziemi uwłacza godności Kościoła i jego powagi. Chrystus nie zagarniał landów i nie nakazywał sobie płacić za wykłady. Przyjmowano go wedle własnych możliwości, a nie jego widzi mi się.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.