Dymisja premiera Włoch

Opublikowano: 24.12.2012 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 286

Premier Włoch, Mario Monti, złożył na ręce prezydenta tego państwa, Giorgio Napolitano, zapowiadaną już wcześniej dymisję ze swojego stanowiska. Znany ekonomista i szef rządu technicznego zapowiadał wcześniej, że podejmie taką decyzję wkrótce po uchwaleniu przyszłorocznego budżetu. Dymisja została przyjęta. Monti pełnił swoje obowiązki przez 13 miesięcy, przeprowadzając w tym czasie surowy plan oszczędnościowy, który miał w założeniach stanowić neoliberalną odpowiedź na włoski kryzys gospodarczy.

Gabinet Montiego będzie jednak pełnić jeszcze przez kilka przez pewien czas swoje obowiązki, co trwać ma do momentu wyborów parlamentarnych, które odbędą się 24 i 25 lutego przyszłego roku. Dotychczasowy szef rządu ustąpił bezpośrednio po wycofaniu poparcia dla niego ze strony prawicowego Ludu Wolności, ale zapowiedział, że w przyszłości będzie w stanie jeszcze raz podjąć się swojej dotychczasowej misji. Odmówił natomiast Silvio Berlusconiemu, który proponował mu stanięcie na czele centroprawicowej koalicji w czasie najbliższej elekcji parlamentarnej.

Faworytem tych wyborów jest centrolewicowa Partia Demokratyczna, którą popiera ok. 30% Włochów. Prawdopodobnym szefem przyszłego rządu będzie jej lider, Pier Luigi Bersani, socjalliberał oraz były komunista, który uzyskał ostatnio reelekcję na stanowisku przewodniczącego swojego ugrupowania, pokonując młodego lidera chadeckiego skrzydła demokratów, Matteo Renziego. Ten ostatni cieszy się jednak niezwykłą popularnością, co może w przyszłości przysporzyć kłopotów Bersaniemu.

W sondażach tuż za demokratami znajduje się postpolityczny Ruch Pięciu Gwiazd (20%) znanego komika, Beppo Grillo, który za pomocą swojego ksenofobicznego programu przekonuje Włochów o tym, że czas tradycyjnych partii już minął.

Lud Wolności, dowodzony przez Silvio Berlusconiego plasuje się dopiero na trzecim miejscu. „Wieczny”, skandalizujący, były premier odsunął się rok temu na boczny tor włoskiego życia publicznego, ostatnio anonsował jednak swój czynny powrót do bieżącej polityki.

Opracowanie: Łukasz Drozda
Źródło: Lewica

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek Zostań pierwszą osobą, która oceni wartość tego wpisu!
Loading...

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.