Dymisja egipskiego rządu i protesty studentów

Opublikowano: 14.09.2015 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 341

W weekend premier egipski Ibrahim Mehleb złożył rezygnację, co oznacza podanie się do dymisji całego rządu. Prezydent Abdel-Fattah el-Sissi przyjął dymisję i powierzył misję utworzenia nowego rządu dotychczasowemu ministrowi przemysłu naftowego.

Nowy premier Szerif Ismail ma utworzyć rząd w ciągu siedmiu dni. Prawdopodobnie będzie on jednak działał tylko przez dwa miesiące – w październiku i listopadzie przewidziane są bowiem dwie tury kilkakrotnie już odwlekanych wyborów parlamentarnych.

Choć oficjalnie nie podano przyczyn upadku gabinetu, to liczni komentatorzy wskazują na skandal korupcyjny sprzed kilku dni. W poniedziałek 7 września Minister rolnictwa Salah el-Din Helal wraz z kilkoma innymi osobami został aresztowany pod zarzutem korupcji. Oskarżony jest o przyjmowanie łapówek w zamian za udostępnianie należących do państwa gruntów na lokalizowanie tam atrakcyjnych inwestycji, m.in. luksusowych hoteli.

Ponadto, jak podaje „The New York Times”, prokuratura poinformowała, że zarzuty korupcyjne dotyczą także dotychczasowego premiera Mehleba. Podejrzewany jest o udział w aferze, w którą byli zamieszani synowie byłego prezydenta Hosni Mubaraka, związanej ze sprzeniewierzeniem pieniędzy przeznaczonych na renowację pałacu prezydenckiego. Zapytany oto podczas konferencji prasowej, Mehleb nie udzielił odpowiedzi i spiesznie opuścił salę.

Sytuację w Egipcie dodatkowo zaostrzył protest studentów przeciwko ułatwieniom w przyjmowaniu na studia dzieci oficerów służb specjalnych i sędziów, którzy, jak uzasadniała tę decyzję Najwyższa Rada Uniwersytecka, pełnią „obowiązki wobec narodu”. Wobec protestujących studentów policja użyła siły, jeden z dziennikarzy został ranny w oko.

Autorstwo: BKJ
Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o