Dwudziestu martwych, zero winnych

Opublikowano: 01.08.2012 | Kategorie: Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 3

Górnicza „Solidarność” krytykuje decyzję Prokuratury Okręgowej w Katowicach o umorzeniu śledztwa w sprawie katastrofy w kopalni Wujek-Śląsk w Rudzie Śląskiej. Zginęło w niej 20 górników.

Jak informuje portal wnp.pl, prokuratura oświadczyła, iż śledczy nie znaleźli dowodów na istnienie związku przyczynowego między zachowaniem człowieka a faktem zapalenia i wybuchu metanu w kopalni przed niemal trzema laty. „Ta decyzja po raz kolejny pokazuje słabość wymiaru sprawiedliwości w naszym kraju” – ocenia Jarosław Grzesik, szef górniczej „Solidarności”. Z kolei Piotr Bienek, przewodniczący „Solidarności” w kopalni Wujek Ruch Śląsk wskazuje, że śledczy w ogóle nie dali odpowiedzi na zarzuty postawione po katastrofie przez Wyższy Urząd Górniczy: „M.in. nie ustalili, dlaczego aż tylu ludzi znajdowało się w strefie zagrożenia tąpaniami, w której doszło do katastrofy, dlaczego w kopalni te strefy nie były nadzorowane i dlaczego w rejonie wybuchu była bardzo mała ilość powietrza. Moim zdaniem, gdyby wszystkie przepisy były przestrzegane, to nie zginęłoby tylu ludzi”.

Zdaniem Grzesika decyzja o umorzeniu śledztwa w sprawie katastrofy w kopalni Wujek-Śląsk umocni w poczuciu bezkarności osoby odpowiedzialne za bezpieczeństwo pracy załóg górniczych. „Oni teraz będą przekonani o tym, że jeśli nie będą przestrzegali zasad bezpieczeństwa pracy, że jeżeli będą zmuszać górników do pracy w niebezpiecznych warunkach, to i tak im włos z głowy nie spadnie” – mówi Grzesik.

Do zapalenia i wybuchu metanu w kopalni Wujek-Śląsk doszło 18 września 2009 r. Zginęło wówczas 20 górników, a 37 zostało rannych.

Źródło: Nowy Obywatel

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

12
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Aaron Schwarzkopf
Użytkownik

Brawo Górnicy! Wywalczyliście to sobie własną krwią!

Janusz Korczyński
Użytkownik

Aaron,
?

Aaron Schwarzkopf
Użytkownik

Janusz, to za taką Polskę zginęli górnicy w stanie wojennym?

XXIRapax
Użytkownik
XXIRapax

A za jaką Polskę walczyli?
Ja myślę, że historia oceni nas bardzo surowo.
Za kilkaset lat ludzie pewnie będą mówić o XX wieku w Polsce tak:
“W 1918 wyszli z niewoli, wrócili do niewoli w 39 r., a w 89r. wydawało im się, że wyszli z niewoli. W sumie to może i wyszli, ale wybierali na rządzących ludzi, którzy reprezentowali sobą te same interesy co przed 89 rokiem.”

Aaron Twój komentarz jest jak dla mnie nie na miejscu, bo to nie górnicy ginęli za wolną Polskę, tylko ludzie z krwi i kości tacy jak my wszyscy.
Piszesz o patosie ich walki i męczeńskiej śmierci i z tych, którzy zginęli nie tak dawno też robisz męczenników.
Jak mnie to rozbraja!!
Powiem nawet więcej.
Powiedz mi Aaronie kogo, gdzie i kiedy szukać, a oddam swojego marnego żywota i duszę szatanowi nawet, byleby zabrać z sobą do grobu jednego z tych nikczemników niszczących nasz kraj!

fizyk
Użytkownik
fizyk

Z powodu energetyki węglowej ginie na świecie ok. miliona osób rocznie ( http://en.wikipedia.org/wiki/Environmental_impact_of_the_coal_industry#Annual_excess_deaths ), czyli w Polsce średnio rzędu 50 osób DZIENNIE, m.in. z powodu wypadków w kopalniach.
Winni jak najbardziej są – przede wszystkim siejący panikę przeciwko jedynej REALISTYCZNEJ alternatywie: energetyce jądrowej, dla której ilość ofiar na wyprodukowanie TWh jest rzędy wielkości niższa.

l82
Użytkownik
l82

fizyk- czy Ty z tą Twoją jedyną alternatywą bierzesz pod uwagę inne alternatywy? łatwo i szybko policzyłeś sobie, że na wydobyciu ginie o rząd wielkości mniej ludzi-możliwe- nie potwierdzam nie zaprzeczam. Zastanawia mnie najbardziej jak Wy sobie wykombinowaliście, że panujecie nad tym? Pożyjesz powiedzmy z 80 lat a to żyć będzie 1000 razy dłużej jako odpad. Są kraje (przynajmniej jeden) z wielkim nakładem finansowym drążące tunele głęboko w skałach które i może przez tyle lat to zabezpieczą ale większość jak wiemy aż tak się nie stara… Takie trochę myślenie- ja tak długo nie będę żył- niech się martwią następni…

To trochę tak jak z kosztami tej “realistycznej alternatywy”- obiecywane jest jedno ale instalacje rozbudowywane czy powstające w innych państwach realnie pokazują że ta cena nie ma nic wspólnego z rzeczywistością- ale będziecie się kurczowo trzymać tej ceny by nie wyszło że to poroniony pomysł prawda?

Aaron Schwarzkopf
Użytkownik

XXIRapax
Nadinterpretujesz moją wypowiedź. Nie spodziewałem się, że w 1 linijce mogłem zawrzeć patos, męczeńską śmierć itp. Zadałem tylko proste pytanie.
Ci, którzy walczyli chcieli Polski lepszej, mądrzejszej, bardziej sprawiedliwej. A co z tego wyszło – każdy widzi. Doprowadzenie do śmierci ludzi poprzez zaniedbanie zasad bezpieczeństwa jest zbrodnią. Taką samą zbrodnią jest umorzenie postępowania. Co jest przyczyną z jednej strony tych zaniedbań, z drugiej – specyficznego poczucia sprawiedliwości naszych władców – to już inny temat.

Janusz Korczyński
Użytkownik

Nie Aaron,
Za inną Polskę ginęli, socjalistyczną, a nie Stalinowską, czy kapitalistyczną.

XXIRapax
Użytkownik
XXIRapax

Aaron Schwartzkopf 02.08.2012 12:05

U mnie emocje trochę wzięły górę. Twoje pytanie jest proste tylko z pozoru.
Ze wszystkich możliwych dróg żadna nie była, ani nie będzie prosta.

Aaron Schwarzkopf
Użytkownik

Janusz
Nie ma w naszych wypowiedziach sprzeczności. W 80 roku byłem bardzo blisko centrum wydarzeń i zaręczam, że gdybyśmy wtedy mogli przewidzieć kierunek, w którym to wszystko się potoczy – nikt by nawet palcem nie kiwnął, nie zaryzykował utraty pracy, wolności, życia. To nie miał być wilczy kapitalizm. Daliśmy się zbajerować i teraz obudziliśmy się z ręką w nocniku. W systemie antyhumanitarnym, niesprawiedliwym, zbrodniczym, w którym liczy się tylko profit – profit za każdą cenę. Tak, teraz mogę zgodzić się z liberastami, ze “kapitalizm to wolność”. Wolność dla morderców, którzy poświęcili ludzkie życie nabijając kabzę.

Janusz Korczyński
Użytkownik

Zgadzam się Aaron.

XXIRapax
Użytkownik
XXIRapax

Na rozważaniach weteranów się skończyło…
Mądrzy i doświadczeni z was ludzie, więc proszę o radę.
Co z tym zrobić?
Nie wierzę, że nie robicie nic oprócz wylewania swoich żali na forach typu WM.
Dzielimy się tu swoimi spostrzeżeniami, ale tak naprawdę do niczego to nie prowadzi.
Można tak bazgrać w nieskończoność, a Świat idzie naprzód zostawiając nas samych ze swoimi urojeniami…