Dwa raporty o zestrzeleniu Boeinga MH17 nad Ukrainą

Opublikowano: 14.10.2015 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 321

Wczoraj pojawiły się dwa raporty na temat przyczyn zestrzelenia pasażerskiego samolotu należącego do malezyjskich linii lotniczych, do którego doszło 17 lipca 2014 roku na terenie Ukrainy. Najpierw w Moskwie swoją wersję przedstawili Rosjanie, a potem swą prezentację przedstawił holenderski urząd ds. bezpieczeństwa. Ustalenia te są niejednoznaczne.

Niewątpliwie przełomem jest ustalenie, że samolot został trafiony rakietą wystrzeloną z zestawu BUK. Głowica bojowa aktywowała się około metr od kabiny pilotów i eksplodowała zabijając natychmiast członków załogi i powodując dekompresję i fragmentację kadłuba prowadzącą do katastrofy. Wcześniej Rosjanie twierdzili konsekwentnie, że pasażerski samolot został zestrzelony przez ukraiński samolot bojowy. Poniżej symulacja zestrzelenia wykonana przez Rosjan.

Według holenderskich śledczych do zestrzelenia Boeinga użyto systemu BUK i rakiety z głowicą 9N314M. Strona rosyjska stwierdziła, że ten typ rakiet nie jest używany w ich armii od 1986 roku, ale jest na wyposażeniu armii ukraińskiej. Coś musi być na rzeczy, bo Ukraińscy zaproponowali teorię, że rakieta użyta przez ten konkretny zestaw BUK podczas feralnego ataku, została wcześniej ukradziona z ukraińskiego magazynu broni.

Jednocześnie premier Ukrainy, Arszenik Jaseniuk stwierdził publicznie, że “wiecznie pijani separatyści nie umieliby sterować systemem BUK i jest oczywiste, że samolot zestrzelili żołnierze rosyjscy”. Rosjanie zwracają uwagę, że zestrzelenie tego samolotu owiane jest niezrozumiałą tajemnicą. Rosja jaka jedyna przekazała zdjęcia satelitarne miejsca katastrofy, a USA nie opublikowało ich do dzisiaj. Ukraińcy nie opublikowali też rozmów z kontrolą lotów. Padają sugestie, że musi być jakaś przyczyna tych zaniechań.

Rzeczywiście od początku gdy do katastrofy doszło, rząd ukraiński próbował wykorzystać to do umiędzynarodowienia konfliktu na wschodzie tego kraju. Zestrzelenie lotu MH17 było oczywistą próbą włączenia do wojny państw zachodnich, a może i NATO. Próba ta na szczęście dotychczas się nie powiodła się.

Co więcej strona holenderska wyraziła opinię, wedle której cześć winy za tą tragedię można przypisać Ukrainie. Wytknięto, że w miesiącach przed katastrofą w tym obszarze strącono 16 samolotów i śmigłowców wojsk ukraińskich, zatem zupełnie niezrozumiała była decyzja, aby pozostawiać tą strefę jako część korytarza powietrznego. Wyrażono pretensję, że przestrzeń powietrzna nad wschodnią Ukrainą nie została zamknięta mimo ewidentnego zagrożenia.

Trzeba powiedzieć, że jest równie prawdopodobne, iż za zestrzeleniem malezyjskiego Boeinga stoją prorosyjscy separatyści, którzy mogli się pomylić uważając, że strzelają do transportowego IŁ-a a nie do pasażerskiego MH17, jak i to, że była to celowa prowokacja służb ukraińskich celem podniesienia ich lokalnego konfliktu na poziom globalny. Pewne jest tylko to, że rakietę wystrzelono z obszaru 320 km2, które zdaniem holenderskich śledczych były wtedy prawdopodobnie pod kontrolą separatystów.

Źródło: ZmianyNaZiemi.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
skyhigh
Użytkownik
skyhigh

Holendrzy powinni zatrudnić polskiego specjalistę – Millera z jego komisją do wyjaśnienia przyczyn katastrofy to zaraz byłoby wszystko jasne

Prometeusz
Użytkownik
Prometeusz

Jaka rakieta? Jaka rakieta?! – ja sie pytam.

Blad pilota! – ot i co! :)