Duda skierował budżet do… Trybunału Konstytucyjnego

Opublikowano: 04.02.2024 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 2314

„Pan Andrzej Duda daje się podprowadzić PiS-owi i bierze udział w takiej tandetnej bitce politycznej, czym szkodzi wizerunkowi Polski” – stwierdził poseł Nowej Lewicy Tomasz Trela podczas wczorajszej konferencji prasowej w Łodzi w reakcji na skierowanie przez prezydenta ustawy budżetowej do Trybunału Konstytucyjnego.

„Podpisanie budżetu przez prezydenta Andrzeja Dudę to dobra informacja, ponieważ ten dokument to m.in. 20-procentowa podwyżka dla sfery budżetowej i 30-procentowa dla nauczycieli, ale też kontynuacja i wypłata 13. i 14. emerytury oraz wypłata 800 Plus. To także więcej pieniędzy dla samorządów oraz dla ochrony zdrowia, a także finansowanie programu in vitro” – rozpoczął Tomasz Trela.

Jednakże decyzja prezydenta o skierowaniu budżetu do Trybunału Konstytucyjnego spotkała się z ostrą krytyką ze strony posła Nowej Lewicy. „Oczywiście pan prezydent nie byłby sobą, gdyby nie próbował namieszać i w trybie następczym skierował budżet na rok 2024 na para-Trybunału Konstytucyjnego. To pierwszy raz, kiedy głowa państwa tak podejmuje takie działania”.

Trela kontynuował, wyrażając swoje zdziwienie i niezadowolenie z tej decyzji: „Ale cóż TK ma tam do zrobienia? Budżet to dokument, który powinien być wetowany, a więc podpisany i zaakceptowany, ponieważ domeną rządu i Ministra Finansów jest jego stworzenie”.

Poseł skrytykował również uległą postawę prezydenta Dudy wobec PiS: „Pan prezydent Andrzej Duda od 15 października robi absolutnie wszystko, do czego namówi go i przekona pan Jarosław Kaczyński. Wpierw zawetował ustawę okołobudżetową, później wygłosił bardzo konfrontacyjne orędzie, następnie ułaskawił przestępców Kamińskiego i Wąsika. Pisze listy do rządu, czy też do Ministra Sprawiedliwości”.

Dalej Tomasz Trela wyraził głębokie zaniepokojenie zapowiedzią prezydenta o kierowaniu każdej ustawy do TK: „Ale co jest gorsze, pan prezydent Andrzej Duda zapowiada, że każda ustawa, nawet ta przez niego podpisana, będzie przez niego kierowana do para-Trybunału Konstytucyjnego. Co to oznacza? Oznacza to to, że dziś pan Andrzej Duda jest dziś bardziej politykiem PiS, niż prezydentem wszystkim obywateli”.

Polityk Lewicy nie szczędził słów na temat konsekwencji takich działań: „Budżet może być krytykowany przez naszych oponentów, ale on jest dla naszych obywateli, to na jego podstawie realizowane są m.in. świadczenia. Prezydent Duda poprzez swoje zachowanie, odwraca się tyłem do wszystkich Polek i Polaków. Oczekujemy, aby pan Andrzej Duda był prezydentem wszystkich obywateli, a nie prezydentem jednej partii – PiS”.

Trela skomentował również kwestię ułaskawienia przez prezydenta byłych posłów: „Kwestionowanie przez prezydenta zapisów Konstytucji w sprawie byłych posłów Kamińskiego i Wąsika jest naprawdę niedorzeczne. Wpierw głowa państwa powinna bardzo dokładnie zapoznać się z art. 99 ust. 3 ustawy zasadniczej, z którego wynika, że senator lub poseł nie może być skazany prawomocnym wyrokiem. A panowie Kamiński i Wąsik zostali takim prawomocnym wyrokiem skazani 20 grudnia zeszłego roku”.

Poseł Nowej Lewicy podkreślił zmienność standardów prezydenta: „Panu prezydentowi w 2016 r., kiedy był przyjmowany budżet na rok 2017, nie przeszkadzało, że został on przyjęty na Sali Kolumnowej bez udziału 224 parlamentarzystów ówczesnej opozycji. Wtedy pan Andrzej Duda nie miał żadnych zastrzeżeń, ani wątpliwości, nie kwestionował też składu izby. To są właśnie jego standardy – jak moi przyjmują, jest dobrze, ale jak budżet przyjmują moi oponenci, to ja będę szukał dziury w całym”.

„Pan Andrzej Duda daje się podprowadzić PiS-owi i bierze udział w takiej tandetnej bitce politycznej, czym szkodzi wizerunkowi Polski. Z tego miejsca apelujemy, aby pan prezydent nie utrudniał. Jeżeli ma wątpliwości lub własne propozycje legislacyjne, to istnieją w tej sprawie odpowiednie procedury, konsultacje, można spotkać się z premierem lub danym ministrem albo danym klubem parlamentarnym. A odsyłanie wszystkiego do TK z wadliwie powołanymi sędziami to jest droga donikąd” – zakończył Trela.

Źródło: Trybuna.info


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

 1. akami 04.02.2024 12:37

  Pan Ondrej Du*a. Wnuczek banderowca. Czego można spodziewać sie po takim kanapowym knypku?
  Moze tylko to, ze sam diebie skieuje do trybunału. Mr Dys is dys is. Kupa smiechu. Prowadzony na smyczy przez słuzby na sciezce kariery mietnota. Doktur prawa z pracą na poziomie licencjatu. Nie ma Polska prezydenta. Jest kermit jak z mupet show.

 2. Piron 04.02.2024 13:46

  akami!! jestem apolityczny, i nie przepadam za panem Dudą (uważam że jest marionetką) jednak swoją wypowiedzią potwierdzasz tylko niski poziom własnej inteligencji. cytat:

  “Moze tylko to, ze sam diebie skieuje do trybunału. Mr Dys is dys is. Kupa smiechu. Prowadzony na smyczy przez słuzby na sciezce kariery mietnota.”

  Sześć błędów w dwóch krótkich zdaniach, błagam nie ośmieszaj się nazywając kogoś “mietnotą”

 3. walter667 05.02.2024 02:29

  Skierował zapewne bo miał wątpliwości o jakieś pierdoły. Taki przeciekający kran, a obok szeroka rzeka płynie niezauważona. Pieniędzy. Pomijam oczywiście absurd tych wydatków “pozabudżetowych”. Co to w ogóle jest za nowomowa ? Swoją drogą ciekawe jaki byłby kwik wszystkich instytucji na świecie, gdyby Polska przykręciła wydatki – nie płaciła na NATO, Ukrainie, wyszła z ONZ, UN, WHO, traktatów klimatycznych i “powietrznych”. Wówczas zapewne w tylko jeden miesiąc pojawiliby się bojownicy u nas różnej maści, 150 skarg do PE, może wąglik by się pojawił albo jakaś choroba sprze 500-ciuset lat…Zachód jest bardzo kreatywny.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.