Drzewa ratują życie najmłodszych

Opublikowano: 10.10.2017 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 2

Badania przeprowadzone wśród 300 000 dzieci z 35 krajów wykazały, że tam, gdzie w dorzeczach występuje więcej drzew, dzieci są mniej narażone na śmiertelne biegunki, będące drugą najczęstszą przyczyną zgonów wśród osób poniżej 5. roku życia. Badania przeprowadzone przez uczonych z University of Vermont są pierwszymi, w których w skali globalnej oceniono związek pomiędzy jakością dorzecza a zdrowiem dzieci.

– Analizując dane z bardzo zróżnicowanych gospodarstw domowych w wielu różnych krajach zauważyliśmy, że im zdrowsze dorzecze, z tym mniejszym prawdopodobieństwem dzieci zapadają na śmiertelną biegunkę – mówi Taylor Ricketts z University of Vermont.

Największym chyba zaskoczeniem było odkrycie, że wystarczy o 30% zwiększyć pokrycie dorzecza drzewami, by miało to taki sam skutek dla zdrowia dzieci jak zainstalowanie hydrauliki i toalet w ich domach. – To pokazuje, że ochrona dorzeczy zapewnia drugie tyle korzyści. Jasno widzimy, że “naturalna infrastruktura” działa korzystnie na ludzkie zdrowie i jakość życia – stwierdza Brendan Fisher.

Na potrzeby badań naukowcy wykorzystali bazę danych, którą przez 30 lat tworzyła USAID (United States Agency for International Development). W bazie znalazły się informacje na temat 500 000 gospodarstw domowych z całego świata, a podczas jej tworzenia bierze się pod uwagę 150 zmiennych.

– Nie twierdzimy, że drzewa są ważniejsze od toalet i systemu hydraulicznego w domu. Ale nasze badania jasko pokazują, że lasy i inne systemy naturalne mogą uzupełniać tworzone przez człowieka systemy sanitarne i rekompensować brak odpowiedniej infrastruktury – podkreśla Diego Herrera z Environmental Defense Fund.

Badaniami objęto mieszkańców 35 krajów Afryki, Azji Południowo-Wschodniej, Ameryki Południowej i Karaibów.

Każdego roku na całym świecie 361 000 dzieci umiera w wyniku biegunek spowodowanych brakiem dostępu do czystej wody, urządzeń sanitarnych oraz niskim stopniem higieny.

Autorstwo: Mariusz Błoński
Zdjęcie: StockSnap (CC0)
Na podstawie: MedicalXpress.com
Źródło: KopalniaWiedzy.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
pigwus
Użytkownik
pigwus

Wytnijmy więcej lasów a sami się zniszczymy.