Drwale grożą atakiem na wioski Indian Ka’apor

Opublikowano: 30.06.2014 | Kategorie: Prawo, Publikacje WM, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 454

Brygady drwali zagroziły atakiem na dwie wsie Indian Ka’apor. Napad miałby nastąpić w odwecie za zajęcie przez rdzennych mieszkańców sprzętu służącego do wyrębu i wywozu drewna, prowadzonego nielegalnie w granicach terytorium indiańskiego. Dążąc do powstrzymania tego procederu Indianie zajęli traktory gąsienicowe, broń, piły łańcuchowe, ciężarówki i motocykl. Ka’aporowie zatrzymali również grupę mężczyzn, obsługujących te urządzenia, wszystko własnymi rękami, bez wsparcia sił federalnych i rządowych uprawnień do prowadzenia tego typu działań.

Według informacji lokalnych Indian oraz działaczy ich wspierających, pragnących zachować anonimowość ze względów bezpieczeństwa, kartel drwali odpowiedzialny za wywóz drewna operuje w gminach Nova Olinda do Maranhão i Santa Luzia do Paruá, sąsiadujących z tubylczym terytorium. „Jest to związek przestępców grożący rdzennej ludności i ją zastraszający” – powiedział jeden z informatorów.

Od ponad roku Ka’aporowie monitorują środowisko i terytorium podlegającego demarkacji obszaru Terra Indígena Alto Turiaçu. Prowadzone obserwacje przyczyniły się do zabezpieczenia 70% powierzchni newralgicznego terytorium – pozostały obszar padł ofiarą drwali i tartaków. Grupy drwali odpowiedzialne za obecną aktywność w Alto Turiaçu, przypominają organizacyjnie i strukturalnie podobne zespoły, które do niedawna niszczyły lasy na ziemiach ludu Awa Guaja. Miejscowi skarżą się że lokalny zespół rządowej organizacji ds. Indian (FUNAI) jest zastraszany i nie otrzymuje wsparcia od rządu federalnego, które umożliwiłoby skuteczniejsze kontrolowanie tubylczego terytorium.

Opracowanie: Damian Żuchowski
Na podstawie: cimi.org.br, brasilsoberanoelivre.blogspot.com
Dla „Wolnych Mediów”


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.