Drugi dzień protestów po śmierci Izabeli z Pszczyny

Opublikowano: 08.11.2021 | Kategorie: Polityka, Prawo, Społeczeństwo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1468

Sprawa 30-letniej Izabeli, która zmarła w szpitalu w Pszczynie w piątym miesiącu ciąży, wstrząsnęła Polską. Wczoraj w całym kraju odbyły się marsze dla zmarłej, a dzisiaj na sytuację zareagował resort zdrowia.

Do tragedii doszło 22 września. 30-latka trafiła do szpitala w Pszczynie w 22. tygodniu ciąży, kiedy odeszły jej wody płodowe. U płodu już wcześniej stwierdzono wady rozwojowe. Ciężarna zmarła w wyniku wstrząsu septycznego. Rodzina kobiety uważa, że zbyt długo zwlekano z aborcją, co przyczyniło się do jej zgonu. Sprawą zajmuje się prokuratura. Szpital w Pszczynie w piątek podjął decyzję o zawieszeniu lekarzy, którzy opiekowali się tragicznie zmarłą 30-latką.

W sobotę w wielu miejscach Polski odbyły marsze dla zmarłej pod hasłem „Ani jednej więcej”. W warszawskim wiecu udział wzięli m.in. Donald Tusk, Małgorzata Kidawa-Błońska, Katarzyna Lubnauer oraz Barbara Nowacka.

Do sprawy w niedzielę odniósł się resort zdrowia. W oficjalnym komunikacie, zatytułowanym „Życie i zdrowie matki najważniejsze”, zaznaczono, że w przypadku zagrożenia życia lub zdrowia kobiety zakończenie ciąży jest zgodne z prawem.

„W przypadku sytuacji zagrażającej życiu lub zdrowiu kobiety (np. podejrzenia zakażenia dotyczącego jamy macicy, krwotoku itp.), zgodne z prawem jest niezwłoczne zakończenie ciąży w oparciu o obowiązujące przepisy Ustawy z dnia 7 stycznia 1993 r. o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży. Ustawa ta wprost wskazuje na przesłankę zagrożenia życia lub zdrowia matki” – głosi komunikat.

Resort zaznacza również, że wystąpienie nawet jednej z przesłanek powinno spotkać się z reakcją lekarza. „W standardzie określonym przez Krajowego Konsultanta ds. Położnictwa i Ginekologii, w przypadku ustalenia oznak zagrożenia życia płodu po skończonym 22 6/7 tygodniu ciąży trzeba rozważyć zakończenie ciąży, pozostawiając decyzję kobiecie, po udzieleniu wyczerpujących informacji dotyczących zagrożenia życia płodu i szans na jego przeżycie” – czytamy dalej w komunikacie. Ministerstwo dodaje, że takich informacji powinien udzielić zarówno położnik, jak i neonatolog. „Trzeba z całą mocą podkreślić, że lekarze nie mogą obawiać się podejmowania oczywistych decyzji, podejmowanych w oparciu o swoje doświadczenie i dostępną wiedzę medyczną” – podkreślono.

Resort w komunikacie przekazuje też aktualne zalecenia dotyczące postępowania w przypadku przedwczesnego odpływania płynu owodniowego. Zaznaczono również, że szef resortu Adam Niedzielski poprosił prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia o monitorowanie wszelkich sytuacji, w których zagrożone może być zdrowie i życie kobiety w ciąży.

Źródło: pl.SputnikNews.com

Komentarz „Wolnych Mediów”

Jeśli lekarze mieli wątpliwości prawne – mogli dokonać cesarskiego cięcia i umieścić dziecko w inkubatorze, by równocześnie ratować jego życie i matki. Płód 23-tygodniowy przeżył, więc miał szansę przeżycia. Od śmieci minęły 2 tygodnie. Dziwne, że media tak długo wstrzymywały się od nagłośnienia tematu. Smuci, że takie wielkie protesty pojawiły się po jednej tragedii, a tymczasem codziennie setki osób umiera w medialnej ciszy z powodu problemów z dostępem do usług medycznych.


TAGI: , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.