Droższe parkingi dla SUV-ów w Holandii

Opublikowano: 14.09.2024 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 926

Holandia planuje wprowadzenie wyższych opłat za parkowanie dla samochodów typu SUV, co wywołuje szerokie dyskusje na temat słuszności tego rozwiązania. Miasto Haga, jedno z inicjujących ten ruch, chce ograniczyć liczbę dużych samochodów na ulicach, argumentując, że SUV-y zajmują więcej miejsca i mają większy wpływ na środowisko.

Jednym z głównych argumentów za podwyższeniem opłat parkingowych dla SUV-ów jest ich znaczny wpływ na przestrzeń publiczną. Większe pojazdy nie tylko zajmują więcej miejsca na parkingach, utrudniają parkowanie w ciasnych miejskich przestrzeniach, ale także zwiększają ryzyko uszkodzeń dla innych użytkowników dróg.

Dodatkowo SUV-y są zazwyczaj bardziej paliwożerne, co powoduje większą emisję CO2 i innych zanieczyszczeń. Wprowadzenie wyższych opłat miałoby również na celu promowanie bardziej ekologicznych rozwiązań transportowych, takich jak samochody elektryczne lub mniejsze auta.

Nie jest do końca wiadomym, jakimi kryteriami będą kierować się władze miasta przy decyzji, jaki samochód zostanie uznany za SUV-a. Na razie trwają próby powiązania systemu parkingowego z urzędem rejestracji pojazdów. Właściciel samochodu, po wprowadzeniu numeru rejestracyjnego auta, od razu byłby zakwalifikowany do odpowiedniej kategorii.

Haga to nie pierwsze miasto, gdzie za parkowanie SUV-a chcą więcej. Niemiecki Koblenz oraz Paryż mają już systemy wyższych opłat za większe samochody. Także władze Amsterdamu rozważały takie rozwiązanie.

Z perspektywy środowiskowej i urbanistycznej, podwyższenie opłat dla SUV-ów może być uzasadnione. Większe pojazdy generują większe zanieczyszczenie i zajmują cenną przestrzeń w gęsto zaludnionych miastach. W Holandii, gdzie przestrzeń jest na wagę złota, każde działanie ograniczające liczbę dużych samochodów może przynieść korzyści. Z drugiej strony, niektórzy krytycy mogą twierdzić, że taka polityka niesprawiedliwie dotyka właścicieli SUV-ów, którzy mogą używać ich z praktycznych względów, takich jak potrzeba przewozu większej liczby osób czy sprzętu. Wysokie opłaty mogą być również postrzegane jako sposób na ograniczenie swobody wyboru pojazdu.

Autorstwo: Marek Piotrowski
Źródło: PolishExpress.co.uk

image_pdfimage_print

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Murphy 15.09.2024 14:43

    No tak, jasne. SUV o 0.5 krótszy niż kombi a jednak o kombi się nic nie mówi.

    Poza tym jeśl o opłaty chodzi to cięższe auta już teraz większy podatek drogowy płacą ich właściciele. Widać, że miasto chciało by za to samo dwa razy kosić.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.