Drożeją usługi publiczne w miastach

Opublikowano: 01.12.2019 | Kategorie: Gospodarka, Polityka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1446

Część największych polskich miast zaczęła wdrażać niepopularne decyzje finansowe tuż po ubiegłorocznych wyborach samorządowych, lecz teraz samorządy przeszły do prawdziwej ofensywy. Tylko w ciągu ostatnich paru tygodni zapowiedziano wiele podwyżek cen usług publicznych, a rząd i samorządowcy przerzucają się oskarżeniami w tej sprawie.

Od początku przyszłego roku w wielu miastach mają wzrosnąć ceny podstawowych usług publicznych – chodzi w tym sensie głównie o ceny biletów komunikacji miejskiej, opłaty za wywóz śmieci, czesne za pobyt w żłobkach i przedszkolach, koszty parkowania czy też odbiór nieczystości i dostarczanie wody. Miesięcznie koszty utrzymania przeciętnego mieszkańca miasta mają więc wzrosnąć o kilkadziesiąt złotych.

Samorządy tłumaczą podwyżki rosnącymi cenami energii, podwyżką płacy minimalnej, trudną sytuacją w oświacie, a przede wszystkim spadającymi przychodami z podatku PIT związanymi z jego obniżką. Tym samym obniżenie podatku dochodowego od osób fizycznych przyniesie Polakom jedynie minimalne korzyści.

Z tezami stawianymi przez władze miast rządzonych głównie przez polityków Platformy Obywatelskiej nie zgadza się jednak obecna władza. Jej zdaniem retoryka dotycząca mniejszych wpływów z PIT jest nieprawdziwa, ponieważ w ostatnich latach z powodu gospodarczej koniunktury rosną przychody państwa i samorządów z tego tytułu. Stefan Płażek z Katedry Prawa Samorządowego Uniwersytetu Jagiellońskiego w rozmowie z „Dziennikiem Gazetą Prawną” nie do końca zgadza się z tymi argumentami.

Specjalista ds. samorządowych uważa bowiem, że miejskim władzom dużo łatwiej jest zadekretować nowe podwyżki, niż wprowadzić rozwiązania prowadzące do optymalizacji wydatków budżetowych. Jednocześnie Płażek dostrzega chroniczne niedofinansowanie polskich samorządów, które nie może trwać w nieskończoność, stąd nie można cały czas przerzucać kosztów funkcjonowania gmin na ich mieszkańców.

Na podstawie: Dziennik.pl, Forsal.pl
Źródło: Autonom.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.