Dron o mało nie trafił narciarza w czasie mistrzostw

Opublikowano: 25.12.2015 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 573

Narciarz Marcel Hirscher o włos uniknął zderzenia ze spadającym dronem w czasie zawodów. Wypadków z dronami jest więcej i niestety niektóre kończą się o wiele gorzej. W czasie zawodów o Puchar Świata w narciarstwie alpejskim we Włoszech dron spadł na ziemię niemal trafiając narciarza Marcela Hirschera. Poniżej krótkie nagranie tego incydentu.

Wydaje się, że Marcel Hirscher nie zauważył spadającego drona w czasie zjazdu. Uzyskał zresztą świetny czas. To zabawne, ale jadąc szybko narciarz upiekł dwie pieczenie na jednym ogniu – zajął drugie miejsce i uniknął zderzenia.

Potem w wypowiedziach dla Associated Press narciarz wydawał się lekko przerażony. To mógł być poważny wypadek tym bardziej, że siła uderzenia zostałaby wzmocniona prędkością narciarza i z pewnością spowodowałaby upadek. Śnieg po którym jeżdżą narciarze to nie jest miękki puch.

Zdarzały się gorsze wypadki z dronami. Pod koniec listopada w Wielkiej Brytanii 18-miesięczne dziecko straciło gałkę oczną. Wypadek był efektem utraty kontroli nad dronem po zahaczeniu o drzewo. Urządzenie, które wydawało się atrakcyjną zabawką, stało się powodem okropnego wypadku. Lekarz operujący malca przyznał, że nigdy nie widział tak poważnego obrażenia oka u tak małego dziecka. O sprawie pisała m.in. BBC.

Dwa tygodnie temu były doniesienia o jeszcze innym wypadku w Pasadenie. 24-letni posiadacz drona DJI Inspire 1 stracił łączność radiową ze swoją maszyną. Dron spadł na ulicę i roztrzaskał się, a odłamki raniły dziecko powodując półcentymetrowe rozcięcie skóry oraz guza na czole. Dziecko trafiło do szpitala i zostało natychmiast wypuszczone. Policja nie postawiła zarzutów operatorowi drona, ale przekazała sprawę do Federalnego Zarządu Lotnictwa (FAA). O sprawie pisał serwis “Pasadena Star-News”.

Wspomniana FAA coraz częściej bada różne incydenty z dronami. W sierpniu agencja informowała, że w ubiegłym roku zanotowano 238 spotkań pilotów z dronami. W tym roku do sierpnia było 650 takich przypadków. Ponadto FAA podaje, że piloci różnego rodzaju statków powietrznych (włącznie z pasażerskimi) zauważyli w czerwcu ubiegłego roku 16 statków bezzałogowych, a w kolejnym miesiącu było 36 takich obserwacji.

Niedawno serwis KTVU donosił o bardzo bliskim spotkaniu drona z helikopterem. Pilot drona został namierzony. Podobne zdarzenie miało miejsce w Polsce. Policja zatrzymała mężczyznę, który mógł sterować dronem w okolicy Piaseczna, stwarzając zagrożenie dla samolotu linii Lufthansa przed lądowaniem na lotnisku Chopina.

Wspominaliśmy również, że w USA drony mogą przeszkadzać w gaszeniu pożarów. W razie dużego pożaru zawsze mogą pojawić się amatorzy, którzy chcą zobaczyć pożar z lotu ptaka. Niestety to powoduje, że śmigłowce i samoloty ze środkami gaśniczymi muszą czekać na oczyszczenie przestrzeni powietrznej. Zdarzyło się, że w czasie pożaru w okolicach Los Angeles helikoptery strażackie były uziemione przez 20 minut z powodu pięciu dronów latających nad pożarem.

Pilotując drona warto pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.

– Powinniśmy mieć pewność, że dron jest sprawny.

– Należy zachować bezpieczną odległość nie tylko od ludzi, ale także od różnych obiektów. Wypadek z dronem w UK pokazał jak tragiczne w skutkach może być zahaczenie o drzewo.

– Nie należy wlatywać pod zadaszenia.

– Nie należy latać nad ludźmi.

– Nie należy latać w pobliżu lotnisk, lądowisk i spostrzeżonych statków powietrznych.

– Dron powinien pozostawać w zasięgu wzroku pilota.

– Pilotowanie drona pod wpływem alkoholu, narkotyków lub niektórych leków nie jest dobrym pomysłem.

W UE trwają prace nad regulacjami dotyczącymi dronów. Więcej na ten temat w tekście pt. Drony w UE będą miały czipy identyfikacyjne? Geo-bariery je powstrzymają?

Autorstwo: Marcin Maj
Źródło: DI.com.pl


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.