Dron będzie szukać na Tytanie pozaziemskiego życia

Opublikowano: 02.07.2019 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości z wszechświata

Liczba wyświetleń: 14

NASA ogłosiła nową misję kosmiczną. W ramach programu New Frontiers, amerykańska agencja kosmiczna wyśle na autonomicznego drona pod nazwą Dragonfly na Tytana – jednego z księżyców Saturna. Naukowcy będą tam poszukiwać śladów życia pozaziemskiego.

Zgodnie z założeniami najnowszej misji kosmicznej, bezzałogowiec Dragonfly zostanie wystrzelony w 2026 roku i osiągnie cel w 2034 roku. Plany zawsze mogą ulec zmianie, zatem należy uzbroić się w cierpliwość. Gdy dron znajdzie się już na Tytanie, odwiedzi niektóre wybrane lokalizacje i rozpocznie tam badania.

Dragonfly będzie poszukiwał wszelkich śladów, które mogą świadczyć o powstaniu i/lub rozwoju najprostszych form życia. Dron zostanie wyposażony w odpowiednie instrumenty naukowe, które umożliwią identyfikację złożonych cząsteczek organicznych. Badania zostaną przeprowadzone między innymi na wydmach i w kraterze uderzeniowym Selk.

Będzie to pierwsza misja kosmiczna z zastosowaniem tego typy maszyny, choć agencja NASA ma już podobne plany względem Marsa, gdzie chciałaby wysłać w pełni autonomiczny śmigłowiec. Będzie to zarazem kontynuacja badań, które w 2005 roku zapoczątkował próbnik Huygens. Misja drona Dragonfly potrwa prawie 3 lata.

Atmosfera Tytana, która jest cztery razy gęstsza od ziemskiej, nie powinna sprawiać problemów. Jednak poważnym wyzwaniem dla misji będzie ekspozycja drona Dragonfly na skrajnie niskie temperatury rzędu -179 stopni Celsjusza oraz ciśnienia, które przy powierzchni tego ogromnego księżyca jest wyższe nawet o 50% niż na Ziemi.

Tytan to największy księżyc Saturna, drugi pod względem wielkości w całym Układzie Słonecznym i jest nawet większy od Merkurego. Co więcej, atmosfera Tytana składa się w dużej mierze z azotu, a pod jego lodową powierzchnią może znajdować się ocean. Naukowcy zakładają, że liczne podobieństwa Tytana względem Ziemi mogą sugerować istnienie życia bakteryjnego.

Autorstwo: John Moll
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 1, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI: , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o