Liczba wyświetleń: 870
Naukowcy zbadali glebę w najbardziej niedostępnych obszarach pustyni Atakama, na które od dziesięcioleci nie spadł deszcz. Mimo tego, w pobranych próbkach odkryto drobnoustroje, które przystosowały się do ekstremalnych warunków panujących na pustyni. Wyjątkowo zainteresowało to badaczy, ponieważ to, w jaki sposób życie trwa na pustyni Atakama może być wskazówką wobec tego, jak utrzymać je na Marsie.
Zespół naukowców z Uniwersytetu Technicznego w Berlinie znalazł dowody na występowanie drobnoustrojów w glebie z najsuchszych i najbardziej jałowych obszarów Atakamy. Organizmy te przystosowały się zarówno do wysokiego promieniowania UV, jak i do wysokiego stężenia soli w glebie.
Odkryte mikroby stają się wyjątkowo aktywne, gdy mają kontakt z wodą. Jednak podczas suszy nie wszystkie umierają, tylko przechodzą w stan uśpienia i potrafią czekać przez dziesięciolecia na kolejne opady deszczu.
Naukowcy mają nadzieję, że odkryte przez nich organizmy są nadzieją, na odkrycie podobnych form życia na Marsie, na którym około 4 mld lat temu miały istnieć oceany. Póki co jednak badacze nie są w stanie określić, ile czasu dokładnie są w stanie przeżyć bez wody drobnoustroje z Atakamy – czy są to setki, a może tysiące lat?
Autorstwo: Scarlet
Na podstawie: BBC.com
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl
Studenci z technicznego uniwersytetu w berlinie mieli polecieć w zeszłą środę na marsa, Ale niestety zaspali po libacji na kreuzbergu. No i teraz nie wiadomo czy obudzą się do XXII wieku?
dlaczego?
skoro na Ziemi jest woda, podobno z kosmosu, to logiczne, że na innych planetach też mogła się znaleźć… .. .
na ziemi podobno jest metan. Szukajmy go, może go znajdziemy. Ale Ci ludzie mogą nas złapać, ou. Tak się bawić nie będziemy. …a co gorsza. Ci ludzie mogą nas nazwać Reptilianami. Uuu.
pozdrawiam wszystkich Reptilian na tym portalu