Drobnoustroje z pustyni Atakama nadzieją na odkrycie życia na Marsie

Opublikowano: 04.03.2018 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości z wszechświata

Liczba wyświetleń: 747

Naukowcy zbadali glebę w najbardziej niedostępnych obszarach pustyni Atakama, na które od dziesięcioleci nie spadł deszcz. Mimo tego, w pobranych próbkach odkryto drobnoustroje, które przystosowały się do ekstremalnych warunków panujących na pustyni. Wyjątkowo zainteresowało to badaczy, ponieważ to, w jaki sposób życie trwa na pustyni Atakama może być wskazówką wobec tego, jak utrzymać je na Marsie.

Zespół naukowców z Uniwersytetu Technicznego w Berlinie znalazł dowody na występowanie drobnoustrojów w glebie z najsuchszych i najbardziej jałowych obszarów Atakamy. Organizmy te przystosowały się zarówno do wysokiego promieniowania UV, jak i do wysokiego stężenia soli w glebie.

Odkryte mikroby stają się wyjątkowo aktywne, gdy mają kontakt z wodą. Jednak podczas suszy nie wszystkie umierają, tylko przechodzą w stan uśpienia i potrafią czekać przez dziesięciolecia na kolejne opady deszczu.

Naukowcy mają nadzieję, że odkryte przez nich organizmy są nadzieją, na odkrycie podobnych form życia na Marsie, na którym około 4 mld lat temu miały istnieć oceany. Póki co jednak badacze nie są w stanie określić, ile czasu dokładnie są w stanie przeżyć bez wody drobnoustroje z Atakamy – czy są to setki, a może tysiące lat?

Autorstwo: Scarlet
Na podstawie: BBC.com
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

  1. maciek 05.03.2018 06:09

    Studenci z technicznego uniwersytetu w berlinie mieli polecieć w zeszłą środę na marsa, Ale niestety zaspali po libacji na kreuzbergu. No i teraz nie wiadomo czy obudzą się do XXII wieku?

  2. realista 08.03.2018 00:17

    dlaczego?
    skoro na Ziemi jest woda, podobno z kosmosu, to logiczne, że na innych planetach też mogła się znaleźć… .. .

  3. maciek 08.03.2018 04:10

    na ziemi podobno jest metan. Szukajmy go, może go znajdziemy. Ale Ci ludzie mogą nas złapać, ou. Tak się bawić nie będziemy. …a co gorsza. Ci ludzie mogą nas nazwać Reptilianami. Uuu.

    pozdrawiam wszystkich Reptilian na tym portalu

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.