Drewno w Polsce jest najdroższe w Europie

Opublikowano: 05.10.2022 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1194

Przedsiębiorcy z polskiej branży drzewnej ostrzegają przed falą zwolnień i bankructw, związanych z wysokimi cenami zakupu drewna. Lasy Państwowe nie tylko już w tej chwili sprzedają najdroższy surowiec w Europie, ale szykują kolejne podwyżki. Mają one być nieuniknione z powodu uwarunkowań rynkowych i dużego popytu ze strony zagranicznych podmiotów.

Stacja RMF FM poinformowała o specjalnym liście, wysłanym do premiera Mateusza Morawieckiego między innymi przez Polską Izbę Gospodarczą Przemysłu Drzewnego. Reprezentanci branży twierdzą, że według algorytmu Lasów Państwowych drewno ma podrożeć o blisko 50-60 proc. Przykładowo metr sześcienny sosny kosztuje obecnie 400 zł, a po podwyżkach będzie to 600 zł.

Według przedsiębiorców dotychczasowe apele o powstrzymanie podwyżek nie zostały rozpatrzone przez Lasy Państwowe. Tymczasem sektor zatrudnia obecnie blisko 400 tys. osób, a brak działań rządu może doprowadzić do zwolnienia blisko 100 tys. z nich. Już w tej chwili część firm zdecydowała się zresztą na zwolnienie części pracowników.

Jak podkreślają rozmówcy RMF FM, droższe drewno przełoży się oczywiście na droższe produkty pokroju papieru, książek, zeszytów, opakowań i oczywiście drewna budowlanego. Tańsze wyroby obecne na polskim rynku mają zaś pochodzić z zagranicy.

Lasy Państwowe nie ukrywają, że zamierzają dalej podwyższać ceny drewna. Tłumaczą to przede wszystkim koniecznością dostosowywania się do wymogów rynkowych. Poza tym zbyt tanie drewno miałoby spowodować zwiększone nim zainteresowanie ze strony zagranicznych firm, przez co mogłoby ostatecznie w ogóle nie trafić do polskich przedsiębiorstw.

Na podstawie: RMF24.pl
Zdjęcie: Maurycy Hawranek
Źródło: Autonom.pl

8

TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4 komentarze

 1. bboyprezes 05.10.2022 08:52

  A wystarczy wprowadzić zakaz sprzedaży drewna za granicę lub ograniczoną sprzedaż dla podmiotów zagranicznych.

 2. Verminaard 05.10.2022 09:12

  @bboyprezes
  Nic by to nie zmieniło. Wystarczy by taki podmiot zagraniczny stworzył w Polsce firmę a następnie przez takiego słupa kupował drewno.

 3. MasaKalambura 05.10.2022 09:51

  Jak mogą tego zakazać, kiedy sprzedali Chinom całą produkcję drewna z tego roku już w zeszłym i to dosłownie na pniu. I nie wydaje mi się, by było to jednorazowe.

 4. Jefferson 05.10.2022 11:23

  Każda spółka państwowa rwie teraz kasę, gdzie się da i ile się da. Widać to po wykresach skoków ich zysków. Tłumaczą się wojną i wirusem, a w rzeczywistości spekulują cenami, bo Polak się na wszystko zgodzi. Lasy Państwowe to zaś istne bizancjum. Proponuję się zainteresować kwestią remontów leśnictw na różnym szczeblu i skalą wydawanych tam pieniędzy. Wnioski mogą przyprawić o ból głowy.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.