Dramatyczny wzrost antypalestyńskiej przemocy

Opublikowano: 29.08.2023 | Kategorie: Polityka, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1431

W tym roku doszło do dramatycznego wzrostu przemocy, której dopuszczali się ekstremistyczni osadnicy izraelscy wobec palestyńskiej ludności cywilnej na okupowanym Zachodnim Brzegu, a według ONZ odnotowuje się ponad 100 takich incydentów miesięcznie. Od początku 2022 r. ze swoich ziem wypędzono około 400 osób.

Zniszczone samochody, domy i podpalone sklepy. W ostatnich miesiącach na okupowanym Zachodnim Brzegu miały miejsce jedne z najgorszych w historii scen przemocy ze strony osadników żydowskich. Niektóre ze skutkiem śmiertelnym.

Plakaty upamiętniają 19-letniego Qusai Maatana, „Zawsze ciepło mnie witał i wypytywał co u mnie” – mówi łamiącym się głosem jego dziadek, Abdul Moneim Maatan. „Jego nieobecność pozostawia ogromną pustkę”.

Wieczorem Qusai został zastrzelony przez uzbrojonego osadnika. Rzucono kamieniami i co najmniej jeden osadnik otworzył ogień. W niezwykle ostrych słowach najbliższy sojusznik Izraela, Stany Zjednoczone, określił to, co się wydarzyło, mianem „żydowskiego terroryzmu”. Izraelskie siły bezpieczeństwa aresztowały dwóch izraelskich osadników oraz co najmniej pięciu Palestyńczyków i twierdzą, że nadal badają incydent.

Podczas gdy Autonomia Palestyńska (AP) rządzi w dużych miastach palestyńskich, Izrael zachowuje niemal wyłączną kontrolę nad 60% Zachodniego Brzegu (znanego jako Obszar C), nadzorując egzekwowanie prawa, planowanie i budowę domów. Szacuje się, że w Strefie C, żyje około 370 000 Palestyńczyków, a pół miliona obywateli Izraela. Nowy rząd Izraela, jak dotąd najbardziej prawicowy i nacjonalistyczny, otwarcie zadeklarował zamiar podwojenia liczby osadników do miliona.

Większość świata uważa osiedla za nielegalne w świetle prawa międzynarodowego, choć Izrael się z tym nie zgadza. Grupy antyokupacyjne argumentują, że w miarę jak obecny izraelski rząd koalicyjny ośmielił osadników, ataki osadników na Palestyńczyków i ich własność osiągnęły rekordową skalę.

Agencja humanitarna ONZ (OCHA) twierdzi, że zarejestrowała w tym roku ponad 700 incydentów, w których przemoc ze strony osadników spowodowała ofiary w Palestynie lub zniszczenia mienia, lub jedno i drugie. To najwyższa liczba, odkąd w 2006 roku zaczęto rejestrować takie czyny.

Opracowanie: Andrzej Kumor
Na podstawie: BBC.com
Źródło: Goniec.net


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Katana 30.08.2023 08:14

    No cóż… W ciemno można powiedzieć, że Izraelowi “znudziło się” na bliskim wschodzie i chyba myślą o przeprowadzce… Trzeba więc sprokurować co nieco.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.