Dramat w Melilli przed szczytem NATO w Madrycie

Opublikowano: 29.06.2022 | Kategorie: Prawo, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1086

Przynajmniej 18 imigrantów zginęło w masowej i agresywnej próbie przełamania granicy marokańsko-hiszpańskiej w Melilli.

W piątek grupa od 500 do 2000 imigrantów chciała przedrzeć się z Maroka do hiszpańskiej enklawy w Północnej Afryce, Melilli. Dotrzeć do Hiszpanii udało się 133 imigrantom, którzy trafili do ośrodka, gdzie rozpatrywane są ich wnioski. Jednak w trakcie zamieszek miało zginąć nawet do 18 osób, 76 zostało rannych, a po stronie marokańskiej ponad 140 funkcjonariuszy. Niewielkie obrażenia miało odnieść też 49 pracowników hiszpańskiej Guardia Civil.

Międzynarodowa Organizacja ds Migracji i Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych ds uchodźców (UNHCR) wyrazili zaniepokojenie sytuacją i wezwali władze do nadania priorytetu bezpieczeństwu migrantów i uchodźców, oraz od powstrzymania się od nadmiernego użycia siły oraz respektowania ich praw człowieka.

Jednocześnie UNHCR wezwał do realizacji porozumienia światowego na rzecz migracji, GCM, w szczególności zaś do wzmacniania bezpiecznych, alternatywnych legalnych ścieżek, by zmniejszać konieczność wykorzystywania niebezpiecznych dróg.

Unia Afrykańska wezwała do śledztwa w sprawie śmierci migrantów na granicy. Także organizacje pozarządowe, które szacują, że ofiar śmiertelnych było 37, oczekują dochodzenia. Jeden z uczestników zamieszek twierdzi, że zarówno imigranci jak i policja rzucali w siebie kamieniami.

Premier rządu hiszpańskiego Pedro Sanchez (PSOE) poinformował, że policja odparła atak na „terytorialną integralność” kraju, a za ofiary odpowiedzialne są mafie przemytnicze, które miały zorganizować całą próbę. Jednak koalicjant, populistyczna lewicowa partia Unidas Podemos, skrytykował oświadczenie premiera, mówiąc, że nikt nie powinien umierać w taki sposób.

Na rozpoczynającym się w środę szczycie NATO tematem wnoszonym między innymi przez Hiszpanię ma być uznanie sterowanej migracji jako „zagrożenia hybrydowego” i wzmocnienie odpowiedzi Sojuszu wobec działań podejmowanych także przez poszczególne państwa. Zbieżność tych wydarzeń ze szczytem NATO i ich drastyczny skutek może zniechęcać liderów do przyjęcia takiej definicji i ograniczenia możliwości obrony państw przed tego typu zagrożeniami.

Do zwalczania zagrożenie takimi „hybrydowymi atakami” przygotowuje się Finlandia, która czerpiąc z doświadczeń Polski i Litwy, a także własnych, z kryzysu imigracyjnego 2015 roku, rozpoczyna budowę płotów odgradzających ją od Rosji.

Na podstawie: TheGuardian.com, Twitter.com, Reuters.com
Źródło: Euroislam.pl


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.