Drakońskie kary za fałszywe informacje w sieci

Opublikowano: 20.02.2017 | Kategorie: Media, Prawo, Świat komputerów, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 10

Niewielka centrowa partia Ludowy Sojusz zgłosiła inicjatywę, by za nieprawdziwe informacje w internecie karać wysokimi grzywnami lub więzieniem. Włoscy internauci i działacze na rzecz wolności słowa są wściekli.

Adele Gambaro, deputowana wspomnianej partii, tłumacząc pomysł stwierdziła, że zawsze w przestrzeni informacyjnej pojawiały się nieprawdziwe wiadomości lub żarty, ale obecnie jest ich takie nagromadzenie, że trzeba poświęcić im oddzielną debatę, by zastanowić się, jak temu przeciwdziałać.

Projekt nowego prawa proponuje, by za tzw. fejki karać grzywną 5000 euro, zaś informacje, będące kampanią nienawiści przeciw konkretnym osobom lub takie, które „zmierzają do podważenia procesu demokratycznego” wymierzać karę w wysokości aż 10 000 euro. Natomiast, gdyby okazało się, że podana nieprawdziwa informacja wywołałaby niepokoje społeczne lub mogłaby naruszać interes publiczny, wówczas nowe prawo przewidywałoby kare więzienia do roku.

Wspomniane restrykcje dotyczyłyby jednak wyłącznie mediów elektronicznych, zaś tradycyjna prasa i TV byłyby wyjęte spod obowiązywania proponowanych przepisów. Operatorzy internetowych serwisów informacyjnych byliby zobowiązani do posiadania licencji na prowadzenie swojej działalności. Uczniowie w szkołach byliby uczeni, jak odróżniać wiarygodne źródła informacji.

We włoskich mediach zawrzało. Specjaliści wskazują, że nader trudno byłoby ustalić z pewnością, czy dana wiadomość i sposób jej podani wywołała wrażenie, że jest to informacja prawdziwa, czy nie, a próby skazania kogokolwiek na podstawie dość rozmytych kryteriów przez lata toczyłyby się w sądach. Zwracają uwagę na wybitnie nieostre definicje zawarte w projekcie, dające doprawdy szerokie możliwości interpretowania, co „podważa proces demokratyczny”. Poza tym karanie za rozpowszechnianie wiadomości narusza prawo do informacji, ponieważ decyzja, czy jej wierzyć, czy nie należy do każdego człowieka z osobna.

Autorstwo: MW
Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o