Drakula w Rumunii uważany jest za bohatera i obrońcę Europy

Opublikowano: 19.08.2021 | Kategorie: Historia, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1412

W czasie, w którym Imperium Osmańskie próbowało zaatakować południowo-wschodnią Europę w 1400 roku, najeźdźcy obawiali się przede wszystkim jednego władcy nad wszystkimi innymi: Włada Drakuli. Nie dawno w ruinach twierdzy w Bułgarii, archeolodzy odnaleźli kule armatnie używane przez jego siły, do obrony Europy. Uważany za bohatera narodowego w Rumunii, Wład Drakula rządził regionem znanym wówczas jako Wołoszczyzna, gdzie rządził trzykrotnie między 1448 rokiem a śmiercią w 1476 roku.

Oczywiście człowiek znany jako Wład Palownik z powodu brutalnego traktowania swoich wrogów został uwieczniony przez powieść Brama Stokera z 1897 roku „Drakula”. Stoker oparł swoją postać na Władzie z kilkoma głównymi różnicami, ale głównym podobieństwem zarówno dla prawdziwego człowieka, jak i wykreowanej postaci jest krwiożerczość, która zrodziła jego legendę, legendę po dziś dzień rozbudzającą wyobraźnię i strach.

Przez lata Wład Drakula i jego armia stawali na przeszkodzie próbom Imperium Osmańskiego najechania i podboju Europy, wykorzystując swoją bezwzględną reputację do budzenia strachu w sercach atakujących sił, które odważyły ​​się stawić mu czoła. Na południu w Bułgarii, Wład miał oblegać Twierdzę Zishtova w 1461 roku, w pobliżu dzisiejszego miasta Swisztowa na południowym krańcu Dunaju, okupowanego przez siły osmańskie. Podczas oblężenia armia Włada używała wczesnośredniowiecznych armat, które strzelały z kul armatnich zwanych culverinami.

Oblężenie trwało przez całą zimę, ale siły osmańskie ostatecznie ustąpiły, a Wład wziął fort i dodał do swojej legendy. Teraz archeolodzy odkrywający fortecę znaleźli kule armatnie używane przez jego siły podczas oblężenia. Zespół archeologów, nadzorujących badania w Twierdzy Zishtova znalazł nawet napis z czasów rzymskich, potwierdzający rzymską historię tego obiektu.

Real Clear Science cytuje badaczy i donosi: „Mamy częściowo zachowany napis z IV wieku naszej ery, z okresu rzymskiego, o kohorcie z Pierwszego Legionu Włoskiego. Nasza hipoteza jest taka, że ​​pochodzi z ostatniego okresu obecności Rzymian w tym regionie. Wiemy, że zostali kwaterowani w Novae, ale pod koniec IV wieku, w wyniku najazdów barbarzyńców, Novae stał się nie do obrony. Rzymianie opuścili to miejsce i zbudowali w tym miejscu fortecę, która poprzedziła budowę Twierdzy Zishtova”.

Badacze nie ukrywają radości z faktu odnalezienia kul armatnich, ponieważ pochodzą one z przepustów. Były to najwcześniejsze armaty z XV wieku, używane aż do XVI wieku, później nie były już używane, ponieważ były to wciąż bardzo niedoskonałe działa. Niemniej jednak to był dokładnie czas Włada Drakuli, nie ma wątpliwości, że znalezisko jest związane z oblężeniem i podbojem Twierdzy Zishtova przez Włada w 1461 roku. Prawda jest taka, że Wład Drakula oblegał to miejsce, podbił je i najprawdopodobniej również tu mieszkał.

Podczas gdy Drakula kojarzony jest przede wszystkim z postacią wampira to w rzeczywistości Wład pokonał żołnierzy osmańskich po podbiciu Zishtova. Archeolodzy dodają, że Drakula musiał przez pewien czas przebywać w fortecy, ponieważ napisał list informujący króla Węgier, że jego siły zabiły blisko pół tysiąca tureckich obrońców. A ponieważ ulubioną metodą egzekucji Włada było unieruchomienie, to „wszyscy ocalali wrogowie prawdopodobnie doświadczyli takich tortur, co sprawiło że żałowali, że nie zginęli podczas oblężenia” – Dodaje Owszarow.

Źródło: Salon-Informacyjny.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.