Dożywocie za zabójstwo honorowe „pakistańskiej Kim Kardashian”

Opublikowano: 28.09.2019 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 290

Sąd w Multan w środkowym Pakistanie skazał wczoraj na dożywocie brata Qandeel Baloch, słynnej pakistańskiej gwiazdki Facebooka, za uduszenie jej trzy lata temu. Zabójstwo było „honorowe”, gdyż dziewczyna miała splamić honor rodziny pokazując się w internecie ubrana na sposób zachodni i przybierając nieprzyzwoite pozy. Nazywana „pakistańską Kim Kardashian” Qandeel zaproponowała striptiz narodowej drużynie krykieta, co „zmusiło” brata do czynu.

Pakistan próbuje walczyć z „honorowymi” zabójstwami, których ofiarami padają przede wszystkim kobiety. Już w trzy miesiące po tym morderstwie, które poruszyło całym krajem, przyjął ustawę o zmianie przepisów: odtąd wybaczenie rodziców ofiary, kiedy zabójcą jest członek rodziny, nie musi ratować tego ostatniego przed karą. Ale dalej, w imię tradycji, może się jeszcze z tego wyplątać. Z początku ojciec obwinionego nie miał zamiaru wybaczać, ale wpłynęła nań matka, według której jej syn jest w istocie niewinny, gdyż działał „w zgodzie z moralnością”.

Wassem Baloch zaraz po zabójstwie był bardzo dumny z tego, co zrobił. Zajął miejsce siostry we wszystkich mediach: „Oczywiście, że ją udusiłem. (…) Dałem jej tabletkę i zabiłem. (…) To, co robiła, było nie do wytrzymania, widziałem jej wideo. Nie mam żadnych wyrzutów sumienia.” Wskazywał, że na parę dni przed śmiercią Qandeel nakręciła filmik, w którym ośmiesza napalonego duchownego, później zawieszonego, co było „atakiem na religię”. „Tego było już za dużo”.

„Jesteśmy rozczarowani tym wyrokiem. Rząd jest niestety poddany białym, pada na kolana przed ich zwyczajami” – mówił kolega skazanego Aslam Shaheen, którego sąd uniewinnił, jak czterech innych mężczyzn, w tym drugiego brata zabitej. Mówił oczywiście o wyroku dożywocia dla „niewinnego” Wassema. Rząd musiał użyć sztuczki prawnej: uznał się za spadkobiercę dziewczyny, by jej brat nie wyszedł z więzienia. Jego adwokat ma nadzieję, że wyjdzie po odwołaniu.

W Pakistanie co roku od „honorowych” zabójstw giną setki kobiet. W swe ostatnie „walentynki” Qandeel wystąpiła w czerwonej sukni, której „prowokacyjnego” dekoltu wielu Pakistańczyków nie mogło znieść, doszło do protestów – „Przecz z zachodnimi świętami!”. Zdaniem specjalistów walka z „honorowymi” zabójstwami nie jest wygrana, mimo tego wyroku, bo przełamanie siły tradycji jest zbyt trudne i musi zabrać bardzo, bardzo dużo czasu.

Autorstwo: JSz
Źródło: Strajk.eu

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (Liczba ocen: 2 , średnia ocena wartości wpisu: 4,50 na 5 możliwych)
Loading...

TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.