Dowody na obecność słonej wody na Marsie

Opublikowano: 14.10.2019 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości z wszechświata

Liczba wyświetleń: 597

Curiosity zebrał kolejne dowody na istnienie słonego jeziora na Czerwonej Planecie. Należący do agencji NASA łazik odnalazł sole mineralne w kraterze Gale, które wskazują, że miliardy lat temu była tam obecna woda w stanie ciekłym.

Łazik Curiosity przeanalizował próbki gleby, pobrane z podłoża krateru Gale i wykrył w nich różnorodne związki, których dotychczas nie zaobserwowano w innych marsjańskich skałach. Naukowcy zakładają, że związki te, które mają około 3,3 do 3,7 miliarda lat, mogą być pozostałościami po starożytnych solankach lub słonych jeziorach.

Obserwacje satelitarne Czerwonej Planety wskazują, że w okresie hesperyjskim, który rozpoczął się około 3,7 miliarda lat temu, miała miejsce zmiana klimatyczna. Odkryte przez łazik Curiosity sole potwierdzają, że w tamtych czasach na Marsie zaszły zmiany pogodowe.

Krater Gale powstał w wyniku upadku meteorytu od 3,5 do 3,8 miliarda lat temu i został wybrany jako miejsce lądowania łazika Curiosity. Naukowcy uważali wtedy, że przypomina on wyschnięte koryto jeziora. Badania wskazują, że miliardy lat temu, w kraterze faktycznie mogła być obecna woda i niewykluczone, że zawierała życie mikrobiologiczne.

Autorstwo: John Moll
Na podstawie: ScienceAlert.com
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.