Dowiedzieli się, dlaczego Mgławica Motyl ma „skrzydła”

Opublikowano: 02.05.2023 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości z wszechświata

Liczba wyświetleń: 1283

Astronomowie z Uniwersytetu Waszyngtońskiego odkryli, w jaki sposób Mgławica Motyl uzyskała swój niezwykły kształt. Większość mgławic planetarnych ma okrągły kształt, jednak niektóre, takie jak Mgławica Motyl, przypominają klepsydry lub skrzydła.

Naukowcy uważają, że nietypowy kształt mgławicy wynika z obecności drugiej gwiazdy krążącej wokół macierzystej gwiazdy mgławicy, która wpływa na materiał, tworząc parę płatków lub „skrzydeł”.

Nowe badanie, w którym porównano zdjęcia mgławicy z teleskopu Hubble’a z 2009 i 2020 roku, wykazało dramatyczne zmiany w materiale wewnątrz skrzydeł. Badanie odkryło około pół tuzina “dżetów” niosących materiał w szeregu asymetrycznych strumieni. Materia w zewnętrznych częściach mgławicy porusza się szybko, z prędkością około 700 kilometrów na sekundę, podczas gdy materia bliżej ukrytej gwiazdy centralnej rozszerza się znacznie wolniej.

Naukowcy przyznają, że złożona i szybko zmieniająca się struktura wewnętrzna mgławicy nie jest łatwa do wyjaśnienia w oparciu o istniejące modele powstawania i rozwoju mgławic planetarnych. Gwiazda w centrum mgławicy może połączyć się z gwiazdą towarzyszącą lub odciągnąć materię od pobliskiej gwiazdy, tworząc złożone pola magnetyczne i generując dżety.

Astronomowie planują dalsze obserwacje Mgławicy Motyl za pomocą teleskopu Jamesa Webba, aby uzyskać ostateczną odpowiedź na pytanie o przyczyny niezwykłej wewnętrznej struktury mgławicy.

Źródło: InneMedium.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.