Dostarczenie internetu na Marsa jest możliwe

Opublikowano: 21.10.2017 | Kategorie: Nauka i technika, Świat komputerów, Wiadomości z wszechświata

Liczba wyświetleń: 473

W ostatnim czasie snuje się wiele planów na temat wysłania ludzi na podbój Czerwonej Planety w ciągu najbliższych dziesięcioleci – budzi to wiele wyobrażeń i plotek. Zainteresowani tematem internauci za pośrednictwem portalu Reddit postanowili zapytać Elona Muska o to, czy kolonizatorzy będą mieli dostęp do Internetu.

W zeszłą sobotę Elon Musk uczestniczył w forum Ask Me Anything (AMA), organizowanym przez portal Reddit, gdzie odpowiadał na pytania dotyczące najnowszej rakiety SpaceX. Jeden z użytkowników portalu zadał pytanie dotyczące możliwości zapewnienia na Marsie Internetu.

Musk, który starał się utrzymywać całe wirtualne spotkanie w zabawowym tonie odpowiedział: „Jeśli ktokolwiek chce zbudować szerokopasmową łączność z Marsem, zapraszam do współpracy”.

Jednak czy wizja stworzenia dostępu do Internetu na Marsie jest naprawdę niewykonalna? Jeden z uczestników forum zasugerował, że teoretycznie możliwe jest przechowywanie pewnego fragmentu internetu niedaleko Marsa.

Musk zagłębił się nieco w temat. Przyznał, że dobrym pomysłem byłoby pozbycie się nagłówków z przesyłanych danych (zawierają one wiedzę na temat przesyłanych informacji: ich długość, adres źródłowy, adres docelowy itp.) i stworzenie źródła bardzo skompresowanych danych, opartego na protokole UDP.

Całość można by sprawdzać za pomocą CRC (cyklicznego kodu namiarowego) – jest to system sum kontrolnych, dzięki któremu można wykrywać przypadkowe błędy pojawiające się podczas przesyłania danych.

„Największy dystans jaki może dzielić Ziemię i Marsa to ponad 22 minuty świetlne, najmniejszy – 3 minuty świetlne. Myślę, ze można by korzystać tam ze Snapchata” – podsumował wizjoner.

Musk już w 2015 roku przedstawił pomysł umieszczenia setek satelitów na orbicie Ziemi, 1200 km od jej powierzchni, aby pomóc rozwinąć system światowej komunikacji. Ponieważ światło szybciej podróżuje w próżni niż w atmosferze, mogłoby to przybliżyć nas do udostępnienia internetu także na Marsie.

Chociaż jeden z byłych pracowników SpaceX powiedział niedawno, że nie ma jeszcze odpowiedniej infrastruktury i technologii by zrealizować ten pomysł, to przed wyruszeniem na Czerwoną Planetę jeszcze wiele może się w tej kwestii zmienić.

Autorstwo: Scarlet
Na podstawie: Futurism.com
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o