Dopłaty do wynajmu coraz bliżej

Opublikowano: 22.07.2018 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 811

Od 2019 r. osobom, które zarabiają za mało, by dostać kredyt w banku, ale za dużo, by dostać mieszkanie komunalne, rząd będzie dopłacał do czynszu w wynajmowanym mieszkaniu.

O sprawie informuje portal Wyborcza.biz. Według jego informacji Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o pomocy państwa w ponoszeniu wydatków mieszkaniowych w pierwszych latach najmu mieszkania.

Wciąż brakuje mieszkań dla osób, które zarabiają za mało, by dostać kredyt w banku, ale za dużo, by dostać mieszkanie komunalne. Według rządu w takiej sytuacji jest ok. 40 proc. społeczeństwa – głównie młodzi, którzy rozpoczynają karierę zawodową i nie mają etatu.

Nowy program ma zachęcać do budowania mieszkań czynszowych, których, jak podawał wiceminister rozwoju Artur Soboń, w Polsce jest ok. 5 procent, podczas gdy w Europie średnia to ok. 30 procent.

Jakie wady ma ustawa? Dopłaty będą przyznawane tylko osobom, które… wynajmą mieszkanie stosunkowo nowe – świeżo wybudowane, przebudowane lub po remoncie. Poprawka do ustawy mówi, że dopłaty mogą być przyznawane najemcom zasiedlającym mieszkania w ciągu 20 lat od momentu ukończenia inwestycji.

Dopłatę dostaniemy, jeżeli średni miesięczny dochód naszego gospodarstwa jednoosobowego nie przekroczy 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej. Biorąc pod uwagę dane za cały 2017 r., byłoby to ok. 2563 zł netto. Pod pojęciem gospodarstwa domowego rząd rozumie gospodarstwo prowadzone przez najemcę lub wspólnie z osobami mieszkającymi w nim na stałe, np. z małżonkiem, konkubentem, dziećmi, dziadkami, osobą przysposabiającą lub przysposobioną, rodzeństwem, teściami i innymi osobami. Przy ubieganiu się o dopłatę będzie sprawdzany dochód każdej z osób.

Po przyznaniu pieniędzy dochód gospodarstwa będzie co roku weryfikowany. Jeśli przekroczymy kryteria dochodowe, wypłaty zostaną wstrzymane.

Aby dostać dopłatę, nie możemy być:

– właścicielem lub współwłaścicielem budynku mieszkalnego jednorodzinnego lub lokalu mieszkalnego,

– osobą, której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu (w całości lub w części) lub spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu,

– właścicielem lub współwłaścicielem budynku, jeżeli jego udział w przypadku zniesienia współwłasności obejmowałby co najmniej jeden lokal mieszkalny,

– najemcą mieszkania komunalnego należącego do gminy.

Zdjęcie: Arcaion (CC0)
Źródło: NowyObywatel.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. tojazenn 23.07.2018 22:59

    Wasze sa ulice nasze kamienice.. i z Waszych podatkow bedziecie doplacac do wynajmu

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.