Dopłacą mundurowym, by nie szli na emerytury

Opublikowano: 20.02.2020 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1003

MSWiA jest w stanie dopłacać nawet 2,5 tys. zł miesięcznie w ramach zachęcania funkcjonariuszy do pozostawania dłużej w pracy. Wcześniejsze emerytury najwyraźniej okazały się dla resortu mieczem obusiecznym.

Dopłata do pensji w zamian za nieprzechodzenie na emeryturę po 25 latach służby to pomysł MSWiA, uwzględniony w projekcie ustawy przygotowanej przez resort. Projekt ma zostać przyjęty przez rząd w drugim kwartale tego roku, po czym trafi pod obrady Sejmu.

Pracownicy służb mundurowych posiadający co najmniej 25 lat wysługi będą mogli liczyć na dodatek w wysokości 1500 zł miesięcznie jeśli zdecydują się nie przechodzić po tym czasie na emeryturę, ale pracować dłużej. Natomiast ci, którzy wypracowali 8 lat i 6 miesięcy mogliby dostać dodatek w wysokości nawet 2,5 tys. zł miesięcznie.

Co więcej, „świadczenie motywacyjne” według ustawy nie będzie stanowić podstawy do wyliczenia wymiaru późniejszej emerytury. Nie będzie też wliczać się do podstawy obliczania odprawy jubileuszowej i odprawy w związku ze zwolnieniem ze służby.

Jak podaje Fakt.pl, „co roku ze służby odchodzi ok. 4,5-5 tys. doświadczonych policjantów, którzy i tak potem dorabiają w prywatnych firmach. Obecnie funkcjonariusz może przejść na wcześniejszą emeryturę już po 25 latach służby, więc ma mundurową emeryturę już po 50.”.

Aby dostać dodatek motywacyjny, zainteresowany funkcjonariusz będzie musiał wystąpić z wnioskiem do bezpośredniego przełożonego. Jak czytamy w „Głosie Wielkopolski”, opinia na temat funkcjonariusza będzie podstawą do ewentualnego pozytywnego rozpatrzenia wniosku. Będzie ona zawierać ostatnią okresową opinię służbową z uwzględnieniem stopnia trudności, złożoności i sposobu realizacji zadań wykonywanych przez funkcjonariusza, a także jego osiągnięcia i efekty pracy.

Dodatek motywacyjny może zostać zawieszony, jeśli funkcjonariusz, który go pobiera, zostanie ukarany prawomocnym wyrokiem sądu, otrzyma karę dyscyplinarną, obniży efektywność służby albo przestanie należycie wykonywać swoje obowiązki służbowe.

Dodatek będzie obniżony do 80 proc. wysokości, gdy funkcjonariusz będzie przebywał na zwolnieniu lekarskim. „Co się bardziej funkcjonariuszom opłaci – dodatek czy emerytura? Przeciętna emerytura mundurowa wynosi obecnie 3,5 tys. zł brutto. W zależności od stopnia, uposażenie razem z dodatkiem sięgnie nawet 7,5 tys. zł brutto” – analizuje „Fakt”.

Wychodzi więc na to, że przywilej, z jakiego mundurowi mogli korzystać przez lata (nie ukrywając, iż stanowił on jeden z atutów tej wymagającej i obciążającej na co dzień pracy), w sytuacji kryzysu i braku kadr okazuje się przekleństwem. Wycofanie się jednak z wcześniejszych emerytur mogłoby poskutkować jeszcze większym odpływem funkcjonariuszy. Ministerstwo musi więc szukać rozwiązań pośrednich.

Autorstwo: Tomasz Dudek
Źródło: pl.SputnikNews.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
majkel
Użytkownik
majkel

W wielu krajach można dostać najniższą emeryturę po 10 latach. Tylko ta najniższa to może być 900 euro z hakiem tzn ok 4000 zł. Polska jest innym krajem, gdzie ludzie w sklepach tej samej branży np Lidl zarabiają 4 krotnie mniej wykonując tą samą pracę niż np w Niemczech czy Austrii. Pytanie, czemu tak się dzieje