Doniesienia o dziesiątkach ofiar wśród Hamarów

Opublikowano: 08.07.2015 | Kategorie: Polityka, Prawo, Publikacje WM, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 740

Organizacja Survival International (SIL) zajmująca się ochroną ludności tubylczej na całym świecie otrzymała raporty mówiące o gwałtownym konflikcie jaki wybuchł między etiopskimi żołnierzami a pasterzami z plemienia Hamar w rezultacie którego zginęły dziesiątki autochtonów. Hamarowie, podobnie jak inne plemiona z dolnej części Doliny Omo są ofiarami polityki przymusowego wywłaszczania i osiedlania plemion w Etiopii, celem wydzierżawienia dużych obszarów ziemi pod wielkie przedsięwzięcia agrarne. By sprostać temu zamówieniu etiopska administracja prowadzi nierzadko brutalne eksmisje całych wiosek, a ziemie i pastwiska przodków miejscowych plemion sprzedaje inwestorom pod plantacje przemysłowe.

Ta nowoczesna formuła kolonizacji doprowadziła już do śmierci głodowej w niektórych częściach Doliny Omo. Napięcie w rezultacie prowadzonych eksmisji rośnie, a pod koniec maja 2015 roku, Hamarowie zostali według wiadomości zdobytych przez Survival International, zaatakowani przez etiopskich żołnierzy z wykorzystaniem moździerzy i broni półautomatycznej. Etiopska administracja ma świadomość ciekawości jaką budzi kultura ludów z Doliny Omo na całym świecie, od kilku lat zmaga się również z demaskacją swojej polityki ze strony organizacji ochrony praw człowieka i praw ludności tubylczej. Jest to zdaniem SIL przyczyną z powodu której trudno jest zbadać dokładny przebieg ostatniego konfliktu. Rząd w Addis Abebie celowo uniemożliwia zbadanie dokładnej liczby ofiar, ale rozmiary ataku doprowadziły do śmierci kilkudziesięciu osób (pojawiły się sugestie o 48 ofiarach).

Nie ma jasności w kwestii tego, co stało się iskrą rozpalającą te akty przemocy. Niektórzy obserwatorzy twierdzą, że może to mieć związek z domniemanymi gwałtami dziewcząt z plemienia Hamar, a także ze ściganiem członków tego ludu za polowania na terenie ziemi ich przodków. Warto mieć jednak na uwadze, że od kilku lat eksmisjom towarzyszyły inne poważne naruszenia praw człowieka w Dolinie Omo, w tym pobicia, gwałty oraz arbitralne aresztowania. Jeden z uchodźców z plemienia Hamar powiedział w rozmowie z przedstawicielem Survival International, że urzędnicy działający w imieniu etiopskiego rządu zagrozili im, że „jeżeli nie damy im tego czego chcą, to zostaniemy ubici w miejscu publicznym jak kozy”.

W odpowiedzi na kampanię prowadzoną przez Survival International międzynarodowi darczyńcy wspomagający tamtejsze projekty rozwojowe odwiedzili Etiopię w sierpniu 2014 roku. Do teraz nie wydali jeszcze sprawozdania z prowadzonego dochodzenia, pomimo formalnych wniosków jakie złożył SIL do Unii Europejskiej oraz na ręce rządów Wielkiej Brytanii i USA, aby to zrobić. Raporty wskazują, że etiopscy żołnierze nadal przebywają w dolnej części Doliny Omo i teraz zagrażają przemocą sąsiadom Hamarów, ludom Mursi i Bodi.

Opracowanie: Damian Żuchowski
Zdjęcie: Magda Rakita (Survival International)
Na podstawie: SurvivalInternational.org
Źródło: WolneMedia.net


TAGI: , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.