Dokąd trafią radioaktywne odpady z Niemiec?

Opublikowano: 01.12.2019 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1105

Do 2022 roku w Niemczech mają zostać zamknięte wszystkie elektrownie atomowe. Dokąd trafi ogromna ilość niebezpiecznych radioaktywnych odpadów? O problemie radioaktywnych odpadów z elektrowni zachodniego sąsiada Polski pisze „Rzeczpospolita”.

Decyzja o zamknięciu wszystkich niemieckich elektrowni atomowych zapadła po katastrofie w Fukushimie w 2011 roku. Do 2031 roku niemieckie władze planują znalezienie miejsca do składowania radioaktywnych odpadów, które obecnie znajdują się w pobliżu elektrowni.

Jak podaje gazeta, chodzi o ponad 28 tys. metrów sześciennych niebezpiecznych odpadów. Profesor Miranda Schreurs, członkini zespołu zajmującego się poszukiwaniem odpowiedniego składowiska wyjaśnia, że eksperci mają przed sobą niełatwe zadanie – muszą znaleźć miejsce dla prawie 2000 pojemników z promieniotwórczymi odpadami, które nie jest zagrożone trzęsieniem ziemi czy nachodzeniem wód gruntowych. Do tego dochodzi jeszcze transport i odpowiednie zabezpieczenie odpadów.

Największy problem specjaliści będą mieli jednak z sąsiedztwem takiego „cmentarzyska” z domami mieszkalnymi. Jak tłumaczy Miranda Schreurs, obiekty w których obecnie znajdują się odpady zostały zaprojektowane tylko na kilkadziesiąt lat.

Źródło: pl.SputnikNews.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 5, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI: , , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
marioelche
Użytkownik
marioelche

Pytanie w tytule jest retoryczne. Chyba każdy wie, dokąd trafią. Tam, dokąd trafiają inne niebezpieczne odpady z krajów Europy pierwszej prędkości, które potem na dzikich składowiskach płoną każdego dnia, trując mieszkańców tego dziwnego kraju. A ci jeszcze się cieszą że dostali jałmużnę – 100 funtów. To jest naprawdę tania utylizacja.
Ważna w treści notki informacja: Niemcy zamykają wszystkie elektrownie atomowe , bo wyciągnęli z awarii Japończyków – najbardziej technologicznie rozwiniętego narodu – jedyny logiczny wniosek, jaki może się nasunąć myślącemu człowiekowi: skoro przydarzyło się to Japończykom, to tym bardziej może się przytrafić nam. Jedynie Polacy myślą o sobie: jesteśmy lepsi od Japończyków, zbudujemy bezawaryjną elektrownię atomową! I nie trafiają do nich argumenty , że ta technologia jest już mocno przestarzała, że nie dysponujemy własnymi zasobami paliwa jądrowego i będziemy musieli je kupować od wielkich graczy za gruba kasę, no i wreszcie że ten sposób pozyskiwania energii niesie bardzo poważne ryzyko kataklizmu w przypadku choćby rozszczelnienia układu chłodzenia reaktora, o poważniejszych awariach czy wręcz atakach i sabotażu nie wspominając. No ale przynajmniej ze składowaniem odpadów nie będzie kłopotu – zrzuci się je obok beczek z chemikaliami z Niemiec, tuż przy plastikach i oponach z Anglii. Potem, jak zwykle nastąpi samozapłon i problem się sam rozwiąże.

j3w
Użytkownik
j3w

http://atom.edu.pl/index.php/technologia/cykl-paliwowy/wydobycie-uranu.html

Natomiast pozbycie się elektrowni atomowych nie znaczy czasem ograniczenia możliwości wyprodukowania broni jądrowej?

polantek
Użytkownik
polantek

Natomiast elita Podlasia jest przeciwnego zdania i nie może doczekać sie kiedy państwo polskie rozpocznie budowe elektrowni atomowej – nie dowiary – to zapraszam tutaj!

Potrzebujemy Twojej pomocy!

 
Wyczerpują się środki na działalność Naszego Portalu. W tym miesiącu pomoc finansowa zmalała i istnieje zagrożenie zbiórki na działalność w sierpniu. Dlatego prosimy wszystkich dobrych i szczodrych ludzi, dla których los Naszego Portalu nie jest obojętny, ponieważ go cenią za kulturę słowa oraz wzbogacenie ich wiedzy i życia, o pomoc w szczęśliwym ukończeniu zbiórki na działalność nadchodzącym miesiącu. Aby zapewnić Naszemu Portalowi stabilność w przyszłości, zachęcamy również do dołączania do elitarnej, stałej grupy wspierających. Zostań naszym sponsorem! Nie pozwól aby portal „Wolne Media” zawiesił działalność! Ważny jest każdy grosik! Czy nam pomożesz?

Nasze konto bankowe TUTAJ – Konto PayPala TUTAJ