Dokąd trafia izraelska broń?

Opublikowano: 12.02.2021 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2220

W ostatnich dziesięcioleciach Izrael sprzedawał broń do około 130 krajów. Komu? Tego zweryfikować w pełni się nie da, bo poza raportami skierowanymi do ONZ, Izrael nie zwykł o takich szczegółach informować opinii publicznej.

Żelazny interes jest najważniejszych, poza tym lista klientów mogłaby rzucić długi cień na izraelską zbrojeniówkę, nie wstydziła się ona w swej krótkiej, acz bogatej historii współpracować z RPA czasów apartheidu, serbską armią z czasów rozpadu Jugosławii, Rwandą, czy też argentyńską juntą. Najnowszymi klientami Izraela są armie Mjanmy (było też tak w czasach czystek etnicznych na Rohindża) i Sudanu Południowego. Z kolei w Maroku, Meksyku i Arabii Saudyjskiej do użycia niedawno weszły izraelskie programy szpiegowskie. O tym wiadomo oficjalnie, pełna lista jest dłuższa, ale rząd w Tel Awiwie działa w wygodnych ramach prawnych, które nie wymagają przejrzystości ani zewnętrznego monitorowania, a zaangażowane firmy mają interes ekonomiczny w utrzymaniu poufności swoich klientów.

Te dane są kluczowe dla pacyfistycznych działaczy w Izraelu, którzy w ostatnich latach domagali się – a czasami im się to udawało – powstrzymania izraelskiej sprzedaży broni do krajów dopuszczających się rażących naruszeń praw człowieka. Aby spróbować ujawnić kluczowe informacje opinii publicznej, amerykańska pacyfistyczna organizacja non-profit American Friends Service Committee uruchomił bazę danych o eksporcie izraelskiego wojska i bezpieczeństwa (DIMSE).

W ciągu ostatniego roku zebrała ona publicznie dostępne informacje na temat izraelskiego eksportu wojskowego i bezpieczeństwa z ostatnich dwóch dekad. Korzystając z raportów importowych, publikacji firm eksportujących, doniesień medialnych i nie tylko, skompilowała informacje nie tylko o samej sprzedaży, ale także o stosunkach politycznych i wojskowych różnych krajów kupujących izraelską broń, o stanie praw człowieka w tych krajach i użyciu izraelskiej broni do ich łamania.

Baza umożliwia przejrzyste wyszukiwanie według kraju, produktów (wojskowych i systemów bezpieczeństwa) lub według nazw głównych izraelskich firm wojskowych. Zawiera obecnie informacje o blisko 50 krajach, 30 systemach wojskowych i 11 firmach i, jak zapowiadają twórcy, będzie stale aktualizowana. Zapewne nigdy nie stanie się pełna – lista klientów izraelskiej zbrojeniówki jest zbyt dynamiczna, by było to możliwe – lecz jest ona ważnym krokiem do uświadomienia globalnej opinii publicznej o roli Izraela w łamaniu praw człowieka na całym świecie.

Autorstwo: Wojciech Łobodziński
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.