Dochodzenie ws. oszustw światowych bankierów

Opublikowano: 06.02.2012 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 499

SZWAJCARIA. COMCO, szwajcarska komisja ochrony konkurencji ogłosiła w piątek 4 lutego, że rozpoczyna śledztwo w sprawie domniemanej zmowy kartelowej dwunastu z największych światowych instytucji finansowych. Banki są podejrzane o uczestniczenie w zmowie mającej na celu wpływanie na poziom stóp procentowych poprzez manipulowanie przy systemach oprocentowania kredytów międzybankowych Libor i Tibor. Libor i Tibor to londyński i tokijski wskaźnik cen kredytów międzybankowych. Od tego wskaźnika uzależniona jest wysokość odsetek od kredytów udzielanych przez banki uczestniczące w tym systemie na londyńskiej i tokijskiej giełdzie. Wysokość tych odsetek ma kluczowe znaczenie dla firm i innych podmiotów zaciągających kredyty, w tym na przykład, pośrednio, nawet dla obywateli zaciągających kredyty mieszkaniowe.

Formalnie systemy te uzależnione są od obiektywnej sytuacji ekonomicznej na świecie, czyli warunków panujących na “wolnym rynku”. Jednak jak się okazuje, nawet najwięksi światowi bankierzy nie wierzą w “wolny rynek”. Według szwajcarskiej komisji COMCO, bankierzy z dwunastu banków takich jak: dwa największe szwajcarskie banki UBS i Credit Suisse, brytyjskie banki Barclays, National Westminster, Royal Bank of Scotland Group, HSBC, japoński Bank of Tokyo-Mitsubishi UFJ, oraz Citigroup, Deutsche Bank i innych, uczestniczyli w zmowie polegającej na koordynacji działań, mając na celu wpływanie na wysokość stóp procentowych dla własnych korzyści. Bankierzy nielegalnie wpływali na rynek instrumentów pochodnych, uzyskując w ten sposób korzystne warunki oprocentowania dla produktów finansowych wartych setki trylionów dolarów na całym świecie.

Szwajcarskie dochodzenie jest kontynuacją akcji rozpoczętej w innych krajach. W Japonii już w grudniu tamtejsza komisja kontrolująca nadużycia w systemach bankowych objęła dochodzeniem filie amerykańskiego Citigroup i szwajcarskiego UBS. Podobne dochodzenia rozpoczęto w USA, Wielkiej Brytanii i na poziomie Unii Europejskiej próbując wyjaśnić zachowania bankierów w kontekście kryzysu bankowego 2008 roku. O wyjaśnienie tego, czy Royal Bank of Scotland, Barclays i HSBC uczestniczyły w zmowie mającej na celu wpływanie na Libor, już w zeszłym roku zwróciły się instytucje kontrolujące system bankowy Unii Europejskiej i USA. Banki do tej pory nie dostarczyły odpowiedzi. Kontrolerzy z unijnej organizacji zajmującej się przejrzystością systemu bankowego w imieniu Komisji Europejskiej, przeprowadzili niezapowiedziane kontrole w siedzibach Deutsche Bank i RBS w październiku 2011 roku, próbując dociec czy banki te wpływały na europejskie (unijne) wskaźniki cen kredytów zwane Euribor, lecz do tej pory nie otwarto formalnego dochodzenia. Swoją kontrolę rozpoczęła też japońska Agencja Usług Finansowych.

Choć nie istnieją formalne przepisy nakazujące rządom prowadzenia współpracy i dzielenia się informacjami na temat systemu bankowego z przedstawicielami innych krajów, to w tym wypadku COMCO współpracuje z unijnymi komisarzami i kontrolerami z USA. Całe śledztwo może potrwać jednak co najmniej dwa lata, ze względu na potęgę i wpływy kontrolowanych banków i trudności w uzyskiwaniu od nich informacji.

Udział w spekulacjach nie uchronił niektórych z tych banków przed popadnięciem w finansowe tarapaty. W 2009 roku Royal Bank of Scotland otrzymał od rządu brytyjskiego (od podatników) gigantyczną transzę pomocową oznaczającą nacjonalizację długów banku. W styczniu 2012 roku, pomimo złej sytuacji banku, zarząd zdecydował o wypłaceniu ogromnych bonusów bankowym menadżerom. Najgłośniejszym tego przypadkiem jest bonus sięgający blisko miliona funtów dla dyrektora tego banku Stephena Hestera. Nawet premier David Cameron stojący na czele rządu uznawanego za reprezentanta milionerów, uznał to za skandal i rozumiejąc jakie są nastroje społeczne, wezwał bankierów do powstrzymania swojej “pazerności”.

Opracowanie: Bartłomiej Zindulski
Źródło: Lewica

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek Zostań pierwszą osobą, która oceni wartość tego wpisu!
Loading...

TAGI: , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

15 komentarzy

 1. wiara milosc nadzieja 06.02.2012 09:30

  tzw banksterzy , masoni , iluminati itd to tylko pionki i opozycja kontrolowana , NWO to sprytne oszustwo w przyszłości NWO albo zostanie obalone albo przynajmniej na krotki czas zreformowane przez biblijnego antychrysta tak ze ludzkosc bedzie go WIELBIŁA i PODZIWIAŁA – OBJAWIENIE JANA 13:16-18 – z NWO walcza wyznawcy new age z NWO wlaczy radio maryja – wszyscy walcza z NWO 😉 – widac wyrazie ze NWO to tylko narzedzie manipulacji –

  – jeśli w przyszłości objawi sie człowiek który zreformuje swiat czyli np umorzy długi , sprawiedliwej bedzie dzielil dobra , uwolni technologie , zliwiduje możnych a wiec mozliwe ze np bogaczy , polityków itp , jesli pozwoli na dowolne grzeszenie , jesli zniesie sztuczna biurokracje i sztuczne kłopoty to czy nie bylisbyscie jednymi z tych którzy beda pytac KTO JEST DO NIEGO PODOBNY i KTO MOZE Z NIM WALCZYĆ ?

  – jesli nadejdzie wsród wielkich cudów i znaków , jesli dane mu bedzie mordowac i przesladowc chrześcijan biblijnych , jesli zniszczy pseudochrześcijanskie religie i organizacje to napewno wielu bedzie sie nim zachwycac – ale jak napisane w Biblii wielbic i podziwiac go beda JEDYNIE CI KTÓRZY KOCHAJA PIENIADZE I GRZESZENIE – nie jestem ŚJ – nie naleze do żadnej organizacji : http://zbawieni.com/showthread.php?tid=142

  , http://zbawieni.com/forumdisplay.php?fid=8

 2. Roots Chant Rising 06.02.2012 09:47

  No i zaczęła się szopka że niby ktoś kogoś pociągnie do odpowiedzialności za spekulacje.Prawdopodobnie większość z nas nie dożyje wyroków, prawdopodobnie większość z nich nie dożyje procesu.Taka sprawiedliwość.
  P.S.
  Co jak co , ale mnie już mdli od “zbawionych” na tym portalu.
  Zamiast siedzieć i mielić ukochaną książkę moglibyście coś pożytecznego zrobić a nie karmić się złudną nadzieją i zachęcać resztę czytelników do nierobienia niczego.

 3. wiara milosc nadzieja 06.02.2012 10:03

  od dawna wiadomo ze wam mdli i bedzie mdliło nadal szkoda ze na bajki o ludziach małpach waskonosych z gatunku homo sapiens sapiens was nie mdli – dziwnym trafem wielu idzie jedna droga z rzadami i np z Watykanem odnosie bajek o ewolucji – przeciez pan Wojtyła powiedział ze ewolucja to wiecj niz teoria – ale m.in nobliści obalili to ale systemowi zalezy zeby ludzie wirzyli ze sa małpami a wszystko pwostalo w wyniku ateistyczne samoistnego cudu 😉 :

  m.in nobliści o kłamstwach ewolucji i wielkiego wybuchu : http://zbawieni.com/showthread.php?tid=129

  “przyjdzie czas, że zdrowej nauki nie ścierpią, ale według swoich upodobań nazbierają sobie nauczycieli, żądni tego, co ucho łechce, (4) i odwrócą ucho od prawdy, a zwrócą się ku baśniom ” 2 LIST do TYMOTEUSZA 4:3

 4. Roots Chant Rising 06.02.2012 10:18

  Ale o czym Ty mi pieprzysz teraz człowieku? To jest artykuł o bankach nie o ewolucji i nie o Twoim bogu.Wszędzie musicie włożyć historyjkę o zbawieniu, nawet jeśli byłby to artykuł o papierze toaletowym.Dlatego mnie mdli!

 5. wiara milosc nadzieja 06.02.2012 10:43

  ale temat banków jest wykorzystywany aby zmanipulowac ludzi , którym sie mówi ze NWO to bedzie ostateczny system a to nie prawda bo antychryst obali lub zreformuje NWO i B-A-N-K-I i przez to m.in oszuka wielu walczach z tzw NWO – mdli cie z innych powodów 😉 i ja i ty wiemy dlaczego 😉

 6. Roots Chant Rising 06.02.2012 11:02

  Pokaż mi człowieka TU ,na TYM portalu , który twierdzi że NWO będzie ostatecznym systemem. Zanim zaczniesz swą krucjatę , najpierw się zastanów kogo chcesz nawracać – siebie czy innych.

 7. Natan 06.02.2012 11:35

  Napiszcie jakiś artykuł, co się dzieje w Islandii!

 8. Roots Chant Rising 06.02.2012 11:44

  Po co św.Mateusz z Janem już napisali …niewierny.

 9. heniek_666 06.02.2012 12:21

  Ja się czasami dziwię skąd ci nawiedzeni się biorą, czy to radiomaryjowcy, czy dzieci z oazy czy to jakaś inna jeszcze sekta.

 10. FFF 06.02.2012 12:34

  Musicie zauwazyc, ze termin TEORIE SPISKOWE zostal tak specjalnie uswiadomiony w waszych umyslach i dlatego jest jak jest ;>
  Dlatego nie wrzucajcie wszystkiego do jednego worka – na tym polega myslenie. Nie polecalbym wkladania rzeczywistosci miedzy jakiekolwiek bajki, szczegolnie tak szeroko naglasniane.

  @RCR : Życie na tym Świecie sie ciagle zmienia, skad ten staly pesymizm? Btw. Przeciez sam tez piszesz komentarze – Wiec dlaczego zakladasz, ze to KTOS ‘zle’ robi, ze rowniez je pisze …

  Czlowiek tez sie zmienia, tylko musi zrzucic lancuchy. Czlowiek jest ostatecznym systemem 😉

 11. Roots Chant Rising 06.02.2012 13:09

  eustachy81 pomysły i propozycje? Ciężko o jakikolwiek pomysł gdy trzeba się zmierzyć z ludźmi mającymi taką władzę.Z obecną niespójnością społeczeństwa i spójnością “gospodarzy” szanse są niewielkie.Bojkot banków poprzez usunięcie kont i niekorzystanie z ich “pomocy” wydaje się utopią ale nikt nie powie że jest to niemożliwe.

 12. guarana 06.02.2012 22:48

  Tusek – łapy precz od internetu, precz z cenzurą!!! Ale tu widzę niejeden by przecedził to i owo gdyby tylko miał taką władzę.
  Panowie, trochę toleracji…

 13. INVESTOR 06.02.2012 22:50

  @Natan Jeśli chodzi o Islandię to właśnie członkowie parlamentu zgłosili kandydaturę Bradleya Manninga(analityk który był żródłem przecieków do wikileaks) do pokojowej nagrody Nobla. http://www.bradleymanning.org/news/icelandic-parliamentarians-nominate-bradley-manning-for-nobel-peace-prize
  @wmn Długów fizycznie nieda się spłacić. Kraje w Afryce po 3 razy spłaciły swoje długi z lat 70-tych a jednak nikt niemówi o umażeniu długów. Nauka jest nieetyczna z założenia i “dawanie neandertalczykowi karabinu” to nienajlepszy pomysł. Nawet gdy mongołowie podbijali Ruś nie myśleli o zmianie maszynki biurokratycznej. Słowo sprawiedliwość nie ma żadnego znaczenia!(egzekwować prawo, które może być dowolne). Piszesz o chry…i antychry…a co jeśli to ta sama osoba?Bankierzy trzymają się mocno od conajmniej 300 lat więc są cholernie sprytni.

 14. Murphy 07.02.2012 12:10

  @wiara milosc nadzieja: “jesli zniszczy … religie i organizacje to napewno wielu bedzie sie nim zachwycac”

  Ja będę się zachwycać jeśli to zrobi, bo wg mnie religie są zniewoleniem umysłu i nikomu oprócz ich przywódców to nie służy.

  Ale na pewno nie będę się zachwycać jak ktoś inną osobę pozbawi życia. Nie tędy droga.

 15. Taruta 07.02.2012 23:02

  Jak pojawia się jakiś artykuł dotyczący banków, żydów i amerykanów to zaraz pojawiać ktoś typu:
  wiara milosc nadzieja, i innne memento czy mento które „podnosi” pozom dyskusji p…c bzdury dyskredytuje sensowną treść artykułu.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.