Dochodzenie MTK ws. zbrodni wojennych w Palestynie

Opublikowano: 18.01.2015 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 339

Międzynarodowy Trybunał Karny wszczął dochodzenie w sprawie zbrodni wojennych na terytoriach palestyńskich. Rząd Izraela, przeciwko któremu także będą zbierane dowody, uznał tę decyzję za „skandaliczną”, twierdząc, że celem śledztwa jest „podważenie prawa Izraela do obrony przed terroryzmem”.

Śledztwo dotyczy obu stron konfliktu – Izraela i Palestyny. Przeciwko niemu wystąpiła jednak tylko strona izraelska, oświadczając dodatkowo, że rząd Izraela nie zamierza pomagać w prowadzeniu dochodzenia i nie będzie współpracował ze śledczymi Międzynarodowego Trybunału Karnego. Izraelski minister spraw zagranicznych, Awigdor Lieberman, powołał się na fakt, że Izrael nie wchodzi w skład MTK i nie ma obowiązku pomagać przy jego dochodzeniach.

Władze palestyńskie, które na początku 2015 roku przystąpiły do Międzynarodowego Trybunału Karnego (formalne przystąpienie odbędzie się 1 kwietnia br.), zwróciły się do prokuratorów tego trybunału o śledztwo w sprawie domniemanych zbrodni wojennych popełnionych na terytoriach palestyńskich od 13 czerwca 2014 roku, czyli od czasu rozpoczęcia przez siły izraelskie najnowszej ofensywy w Strefie Gazy kontrolowanej przez radykalny Hamas.

Zdaniem Palestyńczyków, w ramach akcji sił zbrojnych Izraela w Strefie Gazy zginęło 2 143 Palestyńczyków, w większości cywilów, w tym ponad 500 dzieci, oraz 72 Izraelczyków, w tym sześciu cywilów. 11 tysięcy ludzi odniosło obrażenia, a 100 tysięcy budynków zostało zniszczonych bądź uszkodzonych.

Konflikt wybuchł po uprowadzeniu i zabójstwie trzech izraelskich nastolatków na Zachodnim Brzegu Jordanu. Izrael o tę zbrodnię oskarżył bojowników Hamasu i zarządził masowe aresztowania, na co Hamas zareagował nasileniem ostrzału terytorium izraelskiego.

Wstępne dochodzenie może zakończyć się oskarżeniem Izraela o zbrodnie wojenne podczas najnowszej ofensywy w Strefie Gazy bądź w całym 47-letnim okresie izraelskiej okupacji Zachodniego Brzegu Jordanu i Strefy Gazy. Oskarżeni mogą również zostać Palestyńczycy, m.in. w związku z ostrzeliwaniem terytorium Izraela pociskami rakietowymi, odpalanymi ze Strefy Gazy.

Na podstawie: reuters.com
Źródło: Autonom

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o