Dobre wiadomości z Maratonu Pisania Listów 2010

Opublikowano: 27.02.2011 | Kategorie: Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 555

Los pięciu bohaterów i bohaterek Maratonu Pisania Listów 2010 zmienił się na lepsze, dzięki zaangażowaniu ludzi na całym świecie. Jak wynika z raportu podsumowującego tą międzynarodową akcję Amnesty International, w 51 krajach napisano ponad 636 tys. listów, z czego najwięcej w Polsce – 145 tys.

„Chciałem dostać laptop na Święta Bożego Narodzenia, ale dostałem z powrotem mojego ojca – najlepszy świąteczny prezent w życiu. Z całego serca chciałbym podziękować Amnesty International. Jestem bardzo szczęśliwy, dobrze jest mieć swojego tatę z powrotem w domu”, powiedział Amnesty International Femi Peters, syn gambijskiego lidera opozycji Femiego Petersa seniora.

Femi Peters senior był więziony za zorganizowanie pokojowej demonstracji. Został wypuszczony po akcji na jego rzecz w grudniu 2010 r.

W Międzynarodowym Maratonie Pisania Listów udział wzięły setki tysięcy uczestników i uczestniczek na całym świecie. Celem akcji była pomoc bohaterom i bohaterkom spraw Amnesty International, w których doszło do naruszeń praw człowieka, pokazania, że do pomocy poszczególnym osobom, których prawa są łamane, mogą zaangażować się ludzie z całego świata. W każdym kraju pisano dla tych samych dziesięciu spraw.

Oprócz zmiany w losie Femiego Petersa, akcja przyczyniła się do tej pory do poprawy sytuacji w kolejnych czterech.

22 lutego 2011 Mao Hengfeng, działaczka związkowa i więźniarka sumienia została wypuszczona z zakładu re-edukacji przez pracę w Pekinie. Wcześniej, w styczniu 2011 r. dostała w końcu pozwolenie na widzenie się z rodziną, pierwszy raz od kiedy została zatrzymana. Mąż Mao, Wu Xuewei, uważa, że międzynarodowa presja na władze w znaczny sposób pomogła jego żonie. Wszystkim aktywistom i aktywistkom przekazuje podziękowania za pracę i działania na rzecz Mao Hengfeng.

Władze meksykańskie przydzieliły dwóch ochroniarzy ojcu Alejandro Solalinde Guerra, aby zapewnić mu bezpieczeństwo. Jego życie było w niebezpieczeństwie z powodu pracy, którą poświęcił dla zapewnienia migrantom w Meksyku bezpiecznego miejsca podczas ich drogi przez Meksyk do Stanów Zjednoczonych.

Walid Yunis Ahmad, po 10 latach uwięzienia w kurdyjskim regionie w Iraku, doczekał się postawienia wobec niego oskarżenia. Teraz oczekuje na proces sądowy.

Norma Cruz powiedziała, że Maraton Pisania Listów wpłynął na duże zainteresowanie medialne groźbami, które otrzymywała. Teraz uważa, że władze nie mają innej alternatywy, niż chronić ją i jej organizacje oraz by być na bieżąco z jej sprawą.

Trzech bohaterów Maratonu z wymienionych powyżej powiedziało Amnesty International, że bardzo doceniają poczucie solidarności z nimi, które odczuwali podczas akcji.

Khady Bassene, której mąż, Jean Diandy, został aresztowany przez senegalskich żołnierzy w 1999 r. powiedziała: „Dziękuję bardzo wam za pomoc. Jestem głęboko wzruszona tym, że ludzie żyjący bardzo daleko od Senegalu przejęli się moja sprawą”. Od czasu aresztowania, nikt nie widział męża Khady Bassene.

Zelimkhan Murdałow nie był widziany od 2001 r., kiedy został uwięziony w Czeczenii. Jego siostra powiedziała: „Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że Amnesty International przeprowadziła tę akcję. Im bardziej zwracana jest uwaga na tę sprawę, tym lepiej. Apelowaliśmy już do tylu urzędników, bez skutku. Ale władze nie mogą wiecznie siedzieć cicho, kiedyś będą musiały odpowiedzieć”.

Od rodzin romskich, które zostały zmuszone do opuszczenia swych domów w Rumunii, Amnesty International usłyszała, że byli bardzo zadowoleni ze wszystkich listów, jakie otrzymali od ludzi z całego świata oraz wszelkich apeli, które zostały wysłane do władz lokalnych.

Źródło: Amnesty International Polska


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.