Do więzienia za pisanie o „polskich Kresach”

Opublikowano: 27.09.2017 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 257

Sąd w Łucku skazał na 5 lat więzienia mężczyznę, który w internecie sugerował, że Ukraina powinna zwrócić południowo-wschodnie Kresy Polsce.

„Przywróćmy wszystko na swoje miejsce! Lachom — Kresy wschodnie, Madziarom — Zakarpacie, Mamałyżnikom (czyli Rumunom — D.B.) — Bukowinę”. Taki wpis na portalu “VKontakte”, rosyjskim odpowiedniku “Facebooka”, zainteresował służby. Mężczyzna, podpisujący się na portalu jako Władimir Jakubowski, mieszkaniec Wołynia, został skazany za separatyzm.

Sąd uzasadnił wydanie wyroku tym, iż mężczyzna „publicznie nawoływał do siłowego przejęcia władzy państwowej i do podjęcia działań mających na celu zmianę granic terytorium granicy państwowej Ukrainy”, czym miał naruszyć zapisy konstytucji.

Oszczędzono mu konfiskaty mienia, ponieważ przyznał się do winy oraz „aktywnie przyczynił się do ujawnienia przestępstwa”.

Jakubowski zamieszczał na swoim profilu również inne wpisy, które niekoniecznie podobały się ukraińskiej władzy. Na przykład zamieścił wezwanie skierowane do Kozaków dońskich i rejonu Kubania do ochrony Małorosji przed „faszysto-banderowcami”. Śledczy uznali, że to próba nawoływania do zamachu stanu, a nie tylko wyrażenie swoich poglądów politycznych. O sprawie napisał jako pierwszy lokalny serwis “Volyn News”.

Autorstwo: Dawid Blum
Źródło: pl.SputnikNews.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
polach
Użytkownik
polach

„Przywróćmy wszystko na swoje miejsce! Lachom — Kresy wschodnie…- nie zapominajmy:) – Lechia była aż po Kijów…:)

maciek
Użytkownik

wprawdzie gościu pisał na naszą korzyść, ale popieram wyrok. Biorąc pod uwagę fakt, że to państwo toczy wojnę o granice to i tak delikatnie potraktowali oskarżonego. Powinniśmy brać przykład. Surowo karać za szarpanie słowem podstaw państwa.