Do brzegów Australii płynie gigantyczny „pumeks”

Opublikowano: 28.08.2019 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 661

Ogromny fragment skały wulkanicznej, przypominający dużą tratwę skalną, powoli dryfuje w kierunku wybrzeży Australii. Jego rozmiar to w przybliżeniu 20 tysięcy boisk piłkarskich. Pisze o tym „Science Alert”.

Naukowcy twierdzą, że pojawił się on kilka tygodni temu po erupcji podwodnego wulkanu na Oceanie Spokojnym niedaleko wyspy Tonga. Olbrzymi pumeks powstał w wyniku wydzielania się gazu podczas szybkiego krzepnięcia lawy. Jest bardzo lekki i utrzymuje się na powierzchni wody.

Został on po raz pierwszy zauważony na zdjęciach satelitarnych 9 sierpnia. W tym samym czasie na „tratwę” natknęli się australijscy marynarze. Jeden z nich powiedział, że statek płynął obok gigantycznego pumeksu przez co najmniej 6 godzin.

Eksperci ostrzegają, że dryfujący fragment skały wulkanicznej może stanowić zagrożenie dla statków. Jednocześnie naukowcy pozytywnie oceniają jego pojawienie się. Dryfujący „pumeks” jest potencjalnym mechanizmem odzyskiwania części Wielkiej Rafy Koralowej. W przeszłości takie skały tworzyły środowisko dla pojawienia się zdrowych koralowców i innych mieszkańców rafy.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. agama 29.08.2019 01:16

    zapewne zamówienie dla Wielkiej Stopy

  2. Cosmo 30.08.2019 15:26

    Trafienie na takie “coś” to jak wpłynięcie przez Kolumba na morze sargasowe. Ciekawe przeżycie.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.