DNA wykryje każdego

Opublikowano: 16.10.2020 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 647

Policja z Toronto twierdzi, że najnowocześniejsza technologia analizy DNA, która nie jest jeszcze używana w Kanadzie, pozwoliła ustalić sprawcę gwałtu i morderstwa 9-letniej dziewczynki z Toronto dokonanego 36 lat temu.

3 października 1984 roku Christine Jessop zaginęła ze swojego domu w Queensville w Ontario, w regionie York. Ciało Jessop zostało znalezione z wieloma ranami kłutymi w Sylwestra 1984 w Sunderland, Ontario. Przed śmiercią dziewczynka została wykorzystana seksualnie. Guy Paul Morin, sąsiad rodziny Jessop, był dwukrotnie osądzony, skazany i ostatecznie uniewinniony za morderstwo siedząc dwa lata w więzieniu w latach 1986-1995.

Próbka nasienia pobrana z bielizny Jessopa, którą badacze mogli przetestować dopiero po latach dzięki postępowi w technologii kryminalistycznej, nie pasowała do DNA Morina. W oświadczeniu wydanym w czwartek po południu Morin wyraził ulgę, że policja w końcu rozwiązała sprawę i powiedział, że ma nadzieję, że przyniesie to ukojenie rodzinie Jessop. „Kiedy DNA uniewinniło mnie w styczniu 1995 roku, byłem pewien, że pewnego dnia DNA ujawni prawdziwego zabójcę, a teraz tak się stało” – stwierdził Morin.

Uwolnienie Morina wywołało debatę w sprawie technik policyjnych użytych podczas pierwotnego śledztwa w sprawie zabójstwa, a przypadek ten pozostaje jednym z najbardziej znanych przykładów skazania w Kanadzie niewinnego człowieka. Rząd Ontario ostatecznie wypłacił Morinowi milion dolarów odszkodowania za niesłuszne skazanie i uwięzienie.

Ta sama próbka nasienia użyta do wykluczenia Morina jako podejrzanego została ostatecznie ponownie przeanalizowana w zeszłym roku, przy użyciu metody analizy DNA stosowanej przez amerykańskich funkcjonariuszy organów ścigania, ale niedostępnej jeszcze dla laboratoriów w Kanadzie. Chociaż nie dało to natychmiastowego dopasowania do nikogo związanego ze sprawą, użycie tzw genealogii DNA stworzyło powiązania z dwiema „rodzinami” genotypów a w obu z nich zidentyfikowano mężczyznę, który pojawił się w pierwotnym śledztwie w 1984 roku jako osoba znana rodzinie Jessop.

Tym człowiekiem okazał się Calvin Hoover, który w chwili śmierci Jessop miał 28 lat. Hoover zmarł w 2015 roku. Policja ostatecznie potwierdziła sprawcę 9 października. Śledczy poinformowali następnie matkę Christine Jessop, Janet, a także Morina. Hoover nigdy nie był uważany za podejrzanego podczas pierwotnego śledztwa.

Udana identyfikacja Hoovera to zdaniem ekspertów coś więcej niż tylko test DNA. Próbka wygenerowała dziesiątki nazwisk z dwóch rodzin, a badacze musieli spędzić wiele czasu, pracując nad każdym nazwiskiem.

Autorstwo: Andrzej Kumor
Źródło: Goniec.net

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o