DNA wykryje każdego

Opublikowano: 16.10.2020 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1746

Policja z Toronto twierdzi, że najnowocześniejsza technologia analizy DNA, która nie jest jeszcze używana w Kanadzie, pozwoliła ustalić sprawcę gwałtu i morderstwa 9-letniej dziewczynki z Toronto dokonanego 36 lat temu.

3 października 1984 roku Christine Jessop zaginęła ze swojego domu w Queensville w Ontario, w regionie York. Ciało Jessop zostało znalezione z wieloma ranami kłutymi w Sylwestra 1984 w Sunderland, Ontario. Przed śmiercią dziewczynka została wykorzystana seksualnie. Guy Paul Morin, sąsiad rodziny Jessop, był dwukrotnie osądzony, skazany i ostatecznie uniewinniony za morderstwo siedząc dwa lata w więzieniu w latach 1986-1995.

Próbka nasienia pobrana z bielizny Jessopa, którą badacze mogli przetestować dopiero po latach dzięki postępowi w technologii kryminalistycznej, nie pasowała do DNA Morina. W oświadczeniu wydanym w czwartek po południu Morin wyraził ulgę, że policja w końcu rozwiązała sprawę i powiedział, że ma nadzieję, że przyniesie to ukojenie rodzinie Jessop. „Kiedy DNA uniewinniło mnie w styczniu 1995 roku, byłem pewien, że pewnego dnia DNA ujawni prawdziwego zabójcę, a teraz tak się stało” – stwierdził Morin.

Uwolnienie Morina wywołało debatę w sprawie technik policyjnych użytych podczas pierwotnego śledztwa w sprawie zabójstwa, a przypadek ten pozostaje jednym z najbardziej znanych przykładów skazania w Kanadzie niewinnego człowieka. Rząd Ontario ostatecznie wypłacił Morinowi milion dolarów odszkodowania za niesłuszne skazanie i uwięzienie.

Ta sama próbka nasienia użyta do wykluczenia Morina jako podejrzanego została ostatecznie ponownie przeanalizowana w zeszłym roku, przy użyciu metody analizy DNA stosowanej przez amerykańskich funkcjonariuszy organów ścigania, ale niedostępnej jeszcze dla laboratoriów w Kanadzie. Chociaż nie dało to natychmiastowego dopasowania do nikogo związanego ze sprawą, użycie tzw genealogii DNA stworzyło powiązania z dwiema „rodzinami” genotypów a w obu z nich zidentyfikowano mężczyznę, który pojawił się w pierwotnym śledztwie w 1984 roku jako osoba znana rodzinie Jessop.

Tym człowiekiem okazał się Calvin Hoover, który w chwili śmierci Jessop miał 28 lat. Hoover zmarł w 2015 roku. Policja ostatecznie potwierdziła sprawcę 9 października. Śledczy poinformowali następnie matkę Christine Jessop, Janet, a także Morina. Hoover nigdy nie był uważany za podejrzanego podczas pierwotnego śledztwa.

Udana identyfikacja Hoovera to zdaniem ekspertów coś więcej niż tylko test DNA. Próbka wygenerowała dziesiątki nazwisk z dwóch rodzin, a badacze musieli spędzić wiele czasu, pracując nad każdym nazwiskiem.

Autorstwo: Andrzej Kumor
Źródło: Goniec.net


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.